książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria zamki, dwory, pałace
Okres historyczny przekrojowe
Dworek z Suchedniowa

Dworek z Suchedniowa

Koleje losu Wołczyk Ł. Muzeum Wsi Kieleckiej
Rok wydania: 2022
ISBN: 978-83-65037-13-8

Oprawa: miękka
Ilość stron: 80
Wymiary: 170 x 240

Dostępność: Na półce

21.00 zł


Celem przyświecającym autorowi publikacji, Łukaszowi Wołczykowi, dotyczącej historii jednego z najciekawszych obiektów znajdujących się w Parku Etnograficznym w Tokarni, pt. „Dworek z Suchedniowa. Koleje losu”, było zweryfikowanie dotychczas funkcjonującej narracji historycznej, a także jej uzupełnienie. W czasie długotrwałej, pogłębionej kwerendy w Archiwum Państwowym w Kielcach oraz w Radomiu, odnalezione tam źródła pozwoliły na spojrzenie w innym świetle na wiele faktów, uznawanych za pewnik w kontekście historii obiektu. Przede wszystkim udało się zawęzić datę powstania budynku do lat 1849-1851, określić skąd mogło wynikać przekonanie o jego wzniesieniu w końcu wieku XVIII bądź też w 1812 roku, a także poszerzyć wiedzę na temat jednego z jego właścicieli – Wincentego Tarczyńskiego. Dodatkowo źródła jednoznacznie dały odpowiedź na pytanie, czy budynek, określany jako dworek z Suchedniowa, faktycznie był dworkiem.

Publikacja zawiera nie tylko wnioski, jakie płynęły z analizy źródeł, ale również fragmenty dokumentów urzędowych w formie cytatów, ilustracje w postaci fotografii z rozbiórki budynku w Suchedniowie oraz dziewiętnastowiecznych map samego Suchedniowa, jak i plany dworku pochodzące z 1858 roku.

Wydawnictwo to jest pierwszym krokiem, dającym początek nowej „Serii Monografii Obiektów Zabytkowych Muzeum Wsi Kieleckiej”.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania