książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Karl Polanyi. Krytyka wolnorynkowego fundamentalizmu

Karl Polanyi. Krytyka wolnorynkowego fundamentalizmu

Block F., Somers M. Heterodox
Rok wydania: 2020
ISBN: 978-83-943671-8-3

Oprawa: miękka
Ilość stron: 336
Wymiary: 165 x 240

Dostępność: Na półce

58.80 zł


Niniejsza książka ma za zadanie podsumowywać trwającą całe dziesięciolecia próbę skonstruowania i upowszechnienia praktycznej wersji teorii społeczeństwa Karla Polanyiego.
Fragment książki:
"Ale co sprawia, że te błędne twierdzenia o autonomiczności i samoregulacji gospodarki mają tak zwodniczy urok? Jak to możliwe, że bardzo inteligentni ludzie są tak przekonani do roszczeń, którym brakuje jakiegokolwiek empirycznego ugruntowania? Przecież autonomiczna gospodarka jest niewidoczna gołym okiem.

Polanyi proponuje zaskakujące wyjaśnienie atrakcyjności idei wolnego rynku – twierdzi, że jest ona utopią. Chociaż wiele pokoleń konserwatywnych myślicieli wyśmiewało komunizm i socjalizm jako utopijne idee, które są całkowicie sprzeczne z tym, co wiemy o ludzkich społeczeństwach, Polanyi odwraca sytuację i twierdzi, że to teoretycy wolnego rynku skonstruowali utopijną wizję dobrego społeczeństwa – wizję atrakcyjną, niemożliwą, a ostatecznie destrukcyjną czy wręcz katastrofalną w skutkach"Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania