książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Lela

Lela

Życie i twórczość Anieli z Wolskich Pawlikowskiej (1901-1980) Trojanowska M. Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej
Rok wydania: 2021
ISBN: 978-83-66840-12-6

Oprawa: twarda
Ilość stron: 350
Wymiary: 210 x 275

Dostępność: Na półce

110.00  90.00 zł


Egzemplarz z uszkodzoną okładką, przeceniony

Bogato ilustrowana (około 400 fotografiami i rycinami) monografia opisująca życie i twórczość pochodzącej z podprzemyskiej Medyki Anieli Pawlikowskiej.

Osoba i twórczość Anieli w Wolskich Pawlikowskiej (1901-1980) nie jest szerzej w Polsce znana. Nie ma o niej wzmianki w liczących się publikacjach o polskim malarstwie okresu międzywojennego i o sztuce lat powojennych. Nazwisko Leli Pawlikowskiej nie figuruje na wydanych po 1945 roku polskich encyklopediach i słownikach artystów. Enigmatyczne wspomina się o jej twórczości w opracowaniach omawiających polskie życie artystyczne dwudziestolecia międzywojennego. Nawet pozycje traktujące o dorobku kulturalnym rodzin Wolskich i Pawlikowskich zaledwie o niej napomykają, nie wspominając słowem o jej dokonaniach.

Jej krótką notkę biograficzną zamieścił natomiast jeden z najbardziej prestiżowych słowników artystów na świecie – leksykon Thieme-Beckera uzupełniony przez Hansa Vollmera.

Notka ta po raz pierwszy została opublikowana w 1956 roku. W tym czasie w polskim piśmiennictwie o sztuce Lelę Pawlikowską, która była wówczas u szczytu popularności na Wyspach Brytyjskich i w zachodniej Europie, pomijano zupełnym milczeniem. Jest oczywiste, iż taki stan rzeczy spowodowany był powojenną sytuacją polityczną. Emigracyjna działalność artystki, a także polityczne zaangażowanie i publicystyka jej męża Michała Pawlikowskiego były jedną z podstawowych przyczyn pomijania jej nazwiska w krajowych publikacjach dotyczących sztuki polskiej. Mamy nadzieję, że obecne wydawnictwo wypełni dotychczasową lukę w piśmiennictwie o artystach polskich XX wieku.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania