książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria biografie i wspomnienia
Okres historyczny XIX wiek
O niespokojnym życiu i smutnej śmierci Karola Beneskiego

O niespokojnym życiu i smutnej śmierci Karola Beneskiego

Langrod W. L. Wydawnictwo Literackie
Rok wydania: 1981
ISBN: 83-0800599-3

Oprawa: miękka
Ilość stron: 270
Wymiary: 125 x 190

5.00 zł


Karol Benecke-Beneski, postać historyczna, długo poszukiwał swego autora, kiedy go jednak po stu kilkudziesięciu latach znalazł, trzeba powiedzieć, że nie mógł trafić lepiej. Witold L. Langrod sam przyznaje, że pasję, z jaką tropił ślady tego niespokojnego żołnierza tułacza w archiwach i bibliotekach kilku krajów obu półkul: wschodniej i zachodniej, można porównać do choroby. Bakcyl jej został zwalczony dopiero wówczas, gdy zebrany z największą skrupulatnością materiał pozwolił odtworzyć przebieg życia żołnierza tułacza, romantycznego kondotiera, uczestnika najpierw wojen napoleońskich, a potem nieustannych rewolucji i przewrotów w utrwalającym swój byt niepodległy Meksyku.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że fascynacja postacią Beneskiego wynikła u autora tej książki z pewnego podobieństwa losów ich obu. Jako kilkunastoletni chłopak wziął Witold Lucjan Langrod ochotniczy udział w pierwszej wojnie światowej, po jej zakończeniu studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, a następnie był słuchaczem École des Hautes Études Sociales (Faculté de Journalisme) w Paryżu. Zatrudniony w Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej, potem w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, został oddelegowany w r. 1935 do Międzynarodowego Biura Pracy w Genewie. Wrócił jednak do kraju, gdy wojna wisiała już w powietrzu, i walczył w kampanii wrześniowej. Mimo odniesionych wówczas ran w grudniu 1939 r. przedarł się do Francji, by dalej walczyć w formacjach polskich. Znalazł się potem w Szkocji i w Londynie, gdzie otrzymał przydział w sztabie WP, pracował w UNRRA, a w r. 1946 przeniesiono go do nowojorskiej centrali ONZ. Z ramienia tej organizacji był obserwatorem plebiscytu w Togo, a następnie pracował dla Komisji Gospodarczej na Amerykę Centralną z siedzibą w Meksyku. Przez jakiś czas pełnił funkcje doradcy do spraw socjalnych przy prezydium Rzeczypospolitej Meksykańskiej, spędził też rok w Kongo, gdzie pomagał organizować Ministerstwo Spraw Społecznych, kiedy kraj ten uzyskał niepodległość.

Zajmując wszystkie te stanowiska, prowadził jednocześnie W.L. Langrod wykłady na różnych uczelniach: w warszawskiej Wyższej Szkole Dziennikarskiej (prawo prasowe), w Szkole Prawa i Administracji w Leopoldville (nauki społeczne), na dwu uniwersytetach w Meksyku (socjologia i antropologia społeczna), obecnie zaś wykłada socjologię w Suffolk College (Stany Zjednoczone).

Niewielkie przetarcia obwoluty, poza tym stan dobry.


Klienci, którzy oglądali tą książkę oglądali także:

Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania