książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Spowiedź

Spowiedź

Perechodnik C. Dom Spotkań z Historią i KARTA
Rok wydania: 2011
Seria: Żydzi Polscy
ISBN: 978-83-612-8354-6

Oprawa: miękka
Ilość stron: 344
Wymiary: 140 x 210

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

30.00 zł


Oryginalna wersja świadectwa Calka Perechodnika - mieszkańca Otwocka, policjanta żydowskiego w tamtejszym getcie. Tekst zawiera oskarżenie narodu niemieckiego, jednocześnie polskiego i żydowskiego. Autor bierze również na siebie dużą część odpowiedzialności za śmierć swojej żony i dwuletniej córeczki. Nakreśla postaci znanych mu Polaków i Żydów. Bezwzględnie obnaża ich słabości i wady, które doprowadziły do społecznego przyzwolenia na zaistnienie tak nieludzkich sytuacji.

"Ja, Calek Perechodnik, (...) postaram się opisać dzieje mojej rodziny podczas okupacji niemieckiej. Nie jest to literacka praca, nie posiadam bowiem ani zdolności, ani aspiracji literackich. Nie jest to historia żydostwa polskiego, brak mi bowiem danych ku temu. Nie jest to pamiętnik człowieka oraz jego rodziny, bowiem wszystkie momenty osobiste zostały wyeliminowane z tych pamiętników jako mnie tylko obchodzące. (...) Proszę więc pamiętniki me przyjąć jako spowiedź przedśmiertną. Nie łudzę się, wcześniej czy później i ja podzielę los wszystkich Żydów z całej Polski. Zaprowadzą mnie pewnego pięknego dnia na pole, każą wykopać grób dla siebie samego, rozebrać się, położyć się do środka i zginę szybko śmiercią od kuli rewolwerowej. Ziemia zostanie wyrównana, a rolnik polski przeorze, zasieję żyto czy też pszenicę na tym miejscu. Tyle już egzekucji podobnych widziałem, że wystarczy mi przymknąć oczy i zobaczyć szczegóły własnej śmierci. Nie proszę o rozgrzeszenie. (...) Proszę świat demokratyczny, Anglików, Amerykanów, Rosjan, Żydów palestyńskich, aby pomścili nasze kobiety, nasze dzieci żywcem spalone w Treblince. My, Żydzi-mężczyźni, niewarci jesteśmy, by być pomszczeni, padliśmy z naszej winy nie na polu chwały. (...) Moje życie jest typowe, a to dlatego, że nie mogę się poszczycić ani wybitnym rozumem, ani też przypadkowym szczęściem, że mnie się udało lepiej niż innym. O nie! Wszystkie głupstwa, wszystkie błędy, które Żydzi popełniali, popełniałem również. Wszystkie nieszczęścia, wszystkie tragedie, które ich dotknęły, dotknęły mnie również w tej samej mierze. Jest to więc historia jednego z wielu, jednego z milionów nieszczęśliwych ludzi, którzy się urodzili, wbrew swej woli i na swe nieszczęście, urodzili się, niestety, Żydami!"

Świadectwo Calka Perechodnika jest arcydziełem literatury faktu. Można je odczytać na kilka sposobów. Z jednej strony to zbiór wielu scen z życia dwóch społeczeństw - polskiego i żydowskiego - pod okupacją niemiecką oraz prób przystosowania się do życia w nowych warunkach w okupowanym kraju. Można je też interpretować, jako ogólne rozważania na temat znaczenia i granic odpowiedzialności ludzkiej w okresie najcięższych i najboleśniejszych lat w dziejach ludzkości.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania