książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

 Godność i wolność Greckie źródła tożsamości europejskiej

Godność i wolność Greckie źródła tożsamości europejskiej

Korus K. Polska Akademia Umiejętności
Rok wydania: 2019
ISBN: 978-83-7676-312-5

Oprawa: twarda
Ilość stron: 192
Wymiary: 170 x 240

Dostępność: Na półce

29.80 zł


Refleksja nad europejską tożsamością i jej antycznymi źródłami stała się szczególnie ważna i potrzebna w dzisiejszym zglobalizowanym świecie. Książka Kazimierza Korusa odpowiada na to zapotrzebowanie. Jest wartościową lekturą zarówno dla badaczy zajmujących się aksjologią czy historią idei, jak i dla każdego człowieka chcącego zrozumieć kulturę i świat wartości, w których jest zanurzony, i świadomie się nimi kierować.

Autor rozpoczyna od zebrania i uporządkowania najważniejszych wiadomości o literaturze greckiej epoki archaicznej – to część pracy przeznaczona przede wszystkim dla niefilologów. Następnie w czterech rozdziałach zostały omówione wartości fundamentalne dla greckiej, a potem także europejskiej tożsamości: honor, godność i cześć, wolność, prawda, praca. Ostatni rozdział poświęcony jest narodzinom Europy jako pojęcia geograficznego i politycznego.

Podstawą wszelkich rozważań i źródłem naszej wiedzy o świecie wartości Greków sprzed ponad dwóch tysięcy lat jest antyczna literatura, obficie cytowana tu w najlepszych polskich przekładach. Jednak w sytuacjach, gdy istniejące tłumaczenia nie oddają w pełni wszystkich znaczeń istotnych dla zrozumienia kontekstu, autor podaje własne przekłady, objaśnia użyte terminy, co jest cenne przede wszystkim dla tych czytelników, którzy nie czytują Homera w oryginale. Natomiast dla znających grekę pomocny może być zamieszczony na końcu indeks pojęć i terminów greckich.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania