książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria historia narodów
Okres historyczny przekrojowe
 Prusy Powstanie i upadek 1600-1947

Nakład wyczerpany!

Prusy Powstanie i upadek 1600-1947

Clark C. Bellona
Rok wydania: 2009
ISBN: 978-83-11-11628-3

Oprawa: twarda
Ilość stron: 678
Wymiary: 170 x 240

Dostępność: Niedostępna

75.00 zł


Znakomity opis dziejów państwa brandenbursko-pruskiego. Autor nakreśla pokrótce dzieje domu Hohenzollernów w Brandenburgii, po czym przechodzi do szerszego opisu dziejów politycznych, społecznych i gospodarczych państwa brandenburskiego w czasie wojny trzydziestoletniej, która przyniosła mu, tak jak i niemal całym ziemiom niemieckim, ogromne zniszczenia.

Wiele miejsca poświęca autor historii Prus w wieku XVIII, kiedy to dzięki dokonaniom królów Fryderyka Wilhelma I i Fryderyka II, zwanego Wielkim, Prusy zmieniły się w regionalne mocarstwo. W serii wojen w latach 1740-1763 Prusy odebrały i trwale związały ze sobą austriacki dotychczas Śląsk, wydatnie powiększając swoje terytorium i zasoby.

Autor podważa wiele funkcjonujących w powszechnej świadomości mitów na temat Prus, wiele miejsca poświęca historii kulturalnej Prus, a zwłaszcza prądom religijnym (pietyzm) oraz filozoficznym - (oświecenie chrześcijańskie i żydowskie). Opisuje następnie narastający kryzys polityczny w Prusach, którego kulminacją były rewolucje roku 1848.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania