książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria armie i żołnierze
Okres historyczny II Wojna Światowa
1 Pułk Strzelców Konnych

Nakład wyczerpany!

1 Pułk Strzelców Konnych

Dowódcy, oficerowie, podoficerowie i tradycje Gnat-Wieteska Z. AJAKS
Rok wydania: 2012
ISBN: 978-83-62046-41-6

Oprawa: miękka
Ilość stron: 116
Wymiary: 160 x 235

Dostępność: Niedostępna

28.90 zł


1 Pułk Strzelców Konnych wziął aktywny udział w kampanii wrześniowej, a także w Powstaniu Warszawskim. Jego historia sięga jednak wojen z Ukraińcami i z Rosją Bolszewicką w latach 1919-1920. Pułk na stałe wpisał się również w historię Garwolina - jego mieszkańcy do dziś kultywują pamięć o bohaterstwie żołnierzy.
W niniejszej publikacji przedstawiono m.in. przebieg służby dowódców pułku oraz ich wpływ na dzieje i etos jednostki, dzieje klubu sportowego 1. psk, dzieje Koła Towarzystwa Wiedzy Wojskowej, Spółdzielni Pułkowej, Ogniska Podoficerów Zawodowych, amatorskiej działalności kulturalno-oświatowej, związków Pułku z Marszałkiem Piłsudskim, czy też dzieje zawodów o buńczuk. Autor opisuje również sylwetki kapelanów, niektórych podoficerów, oficerów i chorążych.
Praca omawia także dzieje konspiracji kawalerzystów w AK i odtwarzanie pułków, harcerstwo a tradycje 1. psk, tablice pamiątkowe poświęcone pułkowi, dzieje 1. Batalionu Rozpoznawczego, kontynuatora tradycji 1. psk oraz działające obecnie Stowarzyszenia im. 1. psk.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania