książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

1930. Liga dla Pasów

Nakład wyczerpany!

1930. Liga dla Pasów

Miatkowski J., Owsiański J. Bogucki Wydawnictwo Naukowe
I (dodruk)
Rok wydania: 2020
ISBN: 978-83-7986-301-3

Oprawa: twarda
Ilość stron: 490
Wymiary: 170 x 245

Dostępność: Niedostępna

77.30 zł


Książka jest czwartym tomem serii Polska Liga Piłki Nożnej, opisującej przedwojenne zmagania piłkarskie na podstawie niezwykle drobiazgowej analizy materiałów źródłowych, zapoczątkowanej bestsellerową publikacją 1927. Ten pierwszy sezon ligowy. W roku 2018 ukazał się tom drugi 1928. Wisła po raz drugi, a w ubiegłym roku tom trzeci 1929. Zielone mistrzostwo.

Autorzy oparli się na materiałach źródłowych, pozostawiając jako nierozstrzygnięte fakty sporne, zaprezentowane poprzez wykaz rozbieżności. Źródłem, z którego czerpali wiedzę, była przede wszystkim polska prasa z lat międzywojennych, kroniki klubowe, sprawozdania, wydawnictwa okolicznościowe, jak również zachowane fotografie. Publikacja zawiera szczegółowe przypisy dotyczące każdego meczu, co pozwala Czytelnikom zweryfikować, które źródła zostały wzięte pod uwagę.

Taki sposób prezentowania informacji o ligowych zmaganiach spowodował, że powstał zupełnie nowy zestaw danych, w bardzo wielu elementach odmienny od dotychczas publikowanych. Nie zabrakło informacji o nowych ligowcach, o których występach w sezonie 1930 nie wspominały wcześniejsze publikacje, a także wykreślenia z ligowego rejestru zawodników, którym takie występy dotąd przypisywano. Zmiany dotyczą także wyników do przerwy, strzelców goli, składów drużyn, liczby występów poszczególnych piłkarzy, a także sędziów prowadzących mecze. Pikanterii dodają książce opisy w ramach podsumowania każdej kolejki, zatytułowane Prawdziwe i nieprawdziwe historie.

Co godne podkreślenia, książka zawiera także erratę i uzupełnienia do sezonów 1927–1929 oraz opisuje nowe fakty, do informacji o których udało się dotrzeć już po wydaniu poprzednich publikacji. Nowością jest niepublikowany dotąd szczegółowy zestaw tabel i wyników spotkań we wszystkich okręgach klasy A.

Wyjaśnieniem potrzeby zmiany sposobu przedstawiania historii ekstraklasy i zarazem kwintesencją ideową tego odmiennego stanowiska są słowa zawarte we wstępie do książki 1928. Wisła po raz drugi:

Nie wiemy skąd czerpali swoją wiedzę autorzy, którzy przedstawili informacje dotyczące sezonu 1928 w innych publikacjach bez podania przypisów. Nie kwestionujemy poprawności takich danych, ale zgłaszamy nasze wątpliwości wobec wielu informacji, których źródła są nieznane, i w wielu przypadkach przytaczamy fakty z nimi sprzeczne.

Słowa te są bardzo aktualne także w odniesieniu do prezentowanej książki 1930. Liga dla Pasów. Autorzy oddają go w Państwa ręce z życzeniami przyjemnych wrażeń w tej piłkarsko-sentymentalnej podróży przez rok 1930.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania