książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria ludzie, czasy, obyczaje
Okres historyczny przekrojowe
Administracja diecezjalna w Królestwie Polskim w latach 1864-1918

Administracja diecezjalna w Królestwie Polskim w latach 1864-1918

Studium prozopograficzne Prejs R. KUL
Rok wydania: 2012
ISBN: 978-83-7702-483-6

Oprawa: twarda
Ilość stron: 404
Wymiary: 175 x 245

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

49.30 zł


Z wielu opracowań historycznych traktujących o dziejach Kościoła katolickiego w Królestwie Polskim można dowiedzieć się, że diecezje pod berłem carów były nieobsadzone, a na ich czele stali tymczasowi zarządcy kościelni - administratorzy diecezjalni. „Tymczasowość ” stawała się w tym przypadku stanem permanentnym lub przynajmniej długotrwałym. Łatwo zatem dojść do wniosku, że to nie biskupi, ale właśnie administratorzy nadawali ton życiu religijnemu w Królestwie Polskim, wpływali na kształtowanie się struktur kościelnych, organizowali duszpasterstwo i mieli decydujący głos w sprawach formacji duchowieństwa.
W literaturze przedmiotu traktującej o dziejach diecezji Królestwa Kongresowego nie poświęcono dotychczas większej uwagi temu zagadnieniu. Znajdujemy wprawdzie wzmianki o tym czy innym księdzu, zwłaszcza jeśli po latach został biskupem lub zasłużył się w życiu Kościoła, w opracowaniach o dziejach diecezji administratorzy są wymienieni, choć na ogół bez próby scharakteryzowania ich dokonań, brak jednak spojrzenia syntetycznego, opartego na pogłębionej kwerendzie źródłowej i wyciągnięcia z nie stosownych wniosków.
Niniejsza praca stara się wypełnić braki w dotychczasowej literaturze i ukazać pełny obraz funkcjonowania administracji diecezjalnej w Królestwie Polskim.



Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania