książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria archeo , czasopisma odkrywców
Okres historyczny archeologia
Archeologia Żywa nr 2 (88) 2023

Archeologia Żywa nr 2 (88) 2023

IBHiK
Rok wydania: 2023
ISBN: 1426-7055

Oprawa: miękka
Ilość stron: 80
Wymiary: 210 x 275

Dostępność: Na półce

17.30 zł


Archeologia Żywa 2/2023 – spis treści
TEMAT NUMERU
04 / Domy na słupach. Północna Italia w epoce brązu
Mateusz Juszczyk
07 / Miary długości na Śląsku we wczesnej epoce żelaza
Tomasz Gralak
10 / Domowe graty sprzed 2,5 tysiąca lat
Jakub Okonek
14 / Polscy naukowcy na tropie bogatej rezydencji w Pafos na Cyprze: Architektura luksusu z recyklingu
Ewdoksia Papuci-Władyka, Aleksandra Brzozowska-Jawornicka, Anna Kubicka-Sowińska, Paweł Lech, Łukasz Miszk
24 / Dedoplis Gora – antyczna rezydencja kaukaskich władców
David Gagoszidze, Przemysław Polakiewicz
32 / Monastyr Aładża koło Warny
Grzegorz Wojciechowski
38 / Czy w średniowiecznej chacie klepano biedę?
Maria Legut-Pintal
42 / Zamek Ronow. Zapomniana siedziba rycerzy-rabusiów
Paweł Konczewski, Milan Sýkora
47 / Wielka Oficyna na Zamku Królewskim w Warszawie. Mieszkania dla służby dworskiej za panowania Stanisława Augusta
Jan Łoziński
ODKRYCIA
52 / Pierwsi rolnicy na Dolnym Nadodrzu
Marcin Dziewanowski
TAJEMNICE PRZESZŁOŚCI
58 / Miłość i seks w starożytnej Mezopotamii
Dominika Majchrzak
62 / Płowdiw. Dawna stolica rzymskiej prowincji
Piotr Piekarz
70 / Rio Bec D. Którędy w zaświaty Majów?
Przemysław A. Trześniowski
74 / 1540 – rok wielkiej suszy
Mariusz Kalwasiński
POZA ARCHEOLOGIĄ
77 / Domy bogów? Święte miejsca przodków
Szymon Jamaszewski
ARCHEOKUCHNIA
79 / Ciągnąca się historia spaghetti
Maciej Słowiński
Od redaktora naczelnego
Gdy nasi odlegli przodkowie opuścili jaskinie, musieli zadbać o to, by zapewnić sobie nowe schronienia, w tym celu mobilizując wszystkie swe zdolności i możliwości. Niezależnie od tego, czy to chatka z piernika, dom słupowy czy kamienna wieża, jedno jest pewne – ludzkość nie przestanie tworzyć nowych, wyjątkowych miejsc do życia. Otóż w tym numerze „Archeologii Żywej” przybliżamy Wam rozmaitość domów na przestrzeni wieków oraz to, jak archeologia odkrywa ich tajniki.

Pisząc o kreatywnych rozwiązaniach, właśnie od takich zaczynamy numer. Opisywane przez Mateusza Juszczyka domy kultury Terramare odkrywane w północnej Italii, spodobać się mogą każdemu, kto boryka się z zalewaną piwnicą. Następnie Tomasz Gralak przedstawia swoją hipotezę w jaki sposób pradziejowi mieszkańcy dzisiejszej Polski mogli rozmierzać swoje długie domy słupowe, zaś Jakub Okonek prezentuje co w nich trzymali. Po tych rodzimych klimatach przenosimy się w o wiele cieplejsze rejony, bo prosto na Cypr. Długo staraliśmy się o artykuł na temat badań prowadzonych w Nea Pafos, ale dziś możemy spokojnie stwierdzić, że było warto! W temacie numeru nie mniej egzotyczne są również Dedoplis Gora, czyli rezydencja królów Kaukazu opisywana przez Davida Gagoszidze i Przemysława Polakiewicza, a także wykuty w skale klasztor Aładża, który odwiedził dla Was i opisał Grzegorz Wojciechowski. Oba miejsca z pewnością warte są odwiedzenia w trakcie zbliżających się wakacji. O wiele mniej zachowało się na powierzchni w przypadku średniowiecznych wsi badanych przez Marię Legut-Pintal i zamku Ronau, którego historię i wyniki niedawnej prospekcji przedstawili Paweł Konczewski i Milan Sýkora. Oczywiście w tym numerze nie mogło zabraknąć tekstu o przynajmniej jednym prawdziwie królewskim, polskim obiekcie, dlatego z wielką przyjemnością prezentujemy artykuł autorstwa Jana Łozińskiego na temat Zamku Królewskiego w Warszawie, lecz z innej strony niż byście się spodziewali, bo od strony pokojów dworskiej służby.

Nie mniej ciekawie jest poza tematem numeru. Marcin Dziewanowski przybliża swoje niesamowite wyniki badań na temat pierwszych rolników na Dolnym Nadodrzu. Dominika Majchrzak opisuje, jaki stosunek mieli starożytni mieszkańcy Mezopotamii do seksu i miłości. Paweł Piekarz powraca na nasze łamy po dłuższej przerwie, przybliżając historię dawnej stolicy prowincji Tracja, podobnie jak Mariusz Kalwasiński, opisujący wielką suszę z 1540 roku. Bez przerwy zaś witamy: Przemysława Trześniowskiego opisującego obrzędy pogrzebowe Majów z Rio Bec D, Szymona Jamaszewskiego przybliżającego boskie siedziby, te rodzime i z drugiego końca świata, oraz Macieja Słowińskiego z ciągnącą się historią spaghetti.

Jak zawsze zgromadziliśmy dla Was zatem prawdziwy przekrój, którego nie powstydziłoby się nawet czasopismo architektoniczne. A to jedynie drobna cząstka ukazująca, jak niesamowicie jako ludzkość jesteśmy w stanie radzić sobie w każdych warunkach. Gdy zaś po lekturze będziecie czuć niedosyt, to zapraszamy na nasze media społecznościowe, tam my z kolei staramy się cały czas rozwijać i dzielić z Wami tym, co otrzymujemy od badaczy.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania