książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria archeo , czasopisma odkrywców
Okres historyczny archeologia
Archeologia Żywa nr 3 (69) 2018

Archeologia Żywa nr 3 (69) 2018

Magazyn popularnonaukowy IBHiK
Rok wydania: 2018
ISBN: 1426-7055

Oprawa: miękka
Ilość stron: 88
Wymiary: 210 x 275

Dostępność: Na półce

16.80 zł


W numerze:

- Zamek, pałac, a może twierdza? Krótki poradnik co jest czym
Radosław Biel

- Prehistoryczna kamienna architektura na Górze Zyndrama w Maszkowicach – wytwór lokalnej adaptacji czy idee fixe przybyszów z południa Europy?
Joanna Jędrysik, Marcin S. Przybyła

- Od castrum do el-Qasr. Historia osady na krańcach egipskiego świata
Paweł Polkowski

- Castra terrae Culmensis. O grodach, warowniach i zamkach krzyżackich na ziemi chełmińskiej
Marcin Wiewióra, Bogusz Wasik

- Twierdza Kudak – wykopaliska na kresach Rzeczpospolitej Obojga Narodów
Paweł Konczewski

- De victis Hispanis tropaea in Pyrenaei – Historia pirenejskiego tropajonu Gnejusza Pompejusza Wielkiego
Adam Jakub Jarych

- Unieradz – zagadka odciętych dłoni
Mariusz Kalwasiński

- Fenomen powtarzalności. Badania skarbów z Karmina
Marcin Maciejewski, Justyna Baron, Radosław Jarysz, Radosław Kuźbik, Dagmara Łaciak, Beata Miazga, Kamil Nowak, Dawid Sych

- Lubogoszcz – słowiańska osada na wyspach Jeziora Sławskiego
Bartosz Tietz

- Sprzączki i zapinki a życie w późnym średniowieczu
Jakub Sawicki

- Hydrografia dla archeologa – słów kilka o urządzeniach przydatnych w prospekcji dokumentacji obiektów antropogenicznych w środowisku wodnym
Andrzej W. Święch, Jan Majcher

- Archeologia w kulturze masowej
Jakub Okonek

- W zamkowej kuchni
Maciej Słowiński


Już są wakacje! Nastał czas, w którym wielu z nas rusza odkrywać nowe miejsca, krajobrazy, smaki i spotykać się z nowymi ludźmi. Dla mnie osobiście wakacyjne wojaże wiążą się nieodmiennie ze zwiedzaniem miejsc szczególnych w krajobrazie naszego globu – ufortyfikowanych siedzib ludzkich, zamków, twierdz. Wierzę, że takowe szczególne hobby podziela wielu z Was. A jeśli nie, to może zarazicie się nim poprzez lek- turę wakacyjnego numeru AŻ. Wraz zespołem redakcyjnym i autorami tekstów chcieliśmy zaproponować Wam bowiem odwiedzenie miejsc niezwykłych, obecnych w krajobrazach Polski, Europy i Afryki, a praktycznie pomijanych w kanonach miejsc podróży przeciętnego turysty.

Za sprawą lektury tekstów z niniejszego numeru AŻ, proponuję udać się w podróż przez dwa kontynenty i poznać fortalicje powstałe od epoki brązu aż po nowożytność. Na początek jednak kilka słów wyjaśnienia czym jest zamek, czym gród, a czym twierdza – w graficznej kapsułce przygotowanej przez Radosława Biela (to tak na wszelki wypadek, gdyby wasze pociechy zaczęły zadawać pytania typu: „Tato, a co to jest zamek?”).

Jeśli chcecie poznać początki idei wznoszenia kamiennych fortyfikacji na ziemiach polskich, sięgnijcie do tekstu o badaniach na Górze Zyndrama w Maszkowicach koło Łącka. Na szczycie tej góry zespół archeologów pod kierownictwem Marcina Przybyły od kilku lat bada pozostałości fortalicji z wczesnej epoki brązu. Wśród niezwykłych odkryć tam dokonanych jest technika budowy murów otaczających tą fortalicję – charakterystyczna dla ówczesnego budownictwa basenu Morza Śródziemnego, co może sugerować, że około 3800 lat temu w Kotlinie Łąckiej osiedlili się przybysze z południa Europy. Równie frapujące są odkrycia badaczy saharyjskiej Oazy Dahla, gdzie wśród zabudowy średniowiecznego miasteczka El-Qasr odkryto pozostałości fortu z okresu panowania Cesarstwa Rzymskiego nad Egiptem, o czym z wielką swadą pisze Paweł Polkowski.

O zaskakujących odkryciach co do genezy zamków krzyżackich na Ziemi Chełmińskiej piszą Marcin Wiewióra i Bogusz Wasik, zaś w świat wczesnośredniowiecznego osadnictwa słowiańskiego na wyspach Jeziora Sławskiego wprowadzi nas Bartosz Tietz. A pamiętacie akapity w „Ogniem i Mieczem” dotyczące twierdzy Kudak? Jej opis autorstwa Henryka Sienkiewicza to nie fikcja literacka. Ta twierdza istniała naprawdę! Jej relikty nadal tkwią nad Dnieprem. Miałem okazję uczestniczyć w badaniach tej twierdzy, a wyniki tych badań i historię twierdzy przybliżam w artykule zawartym w niniejszym numerze AŻ.

Oczywiście to nie wszystko! W kolejnych artykułach opowiadamy Wam o tajemniczym kościółku w Unieradzu oraz o rzymskim tryumfie nad mieszkańcami Galii Zaalpejskiej. Zapraszamy również do lektury tekstów o zabytkach archeologicznych – skarbach z wczesnej epoki żelaza odkrytych nieopodal Karmina, a także o średniowiecznych ozdobach metalowych odnalezionych w ostatnich latach na Starym Mieście we Wrocławiu. Na koniec proponuję spróbować przygotować potrawy „z zamkowej kuchni”, inspirując się sprawdzonymi archeoprzepisami kulinarnymi Macieja Słowińskiego. Życzę miłej lektury i smacznego!
(słowo od redaktora)Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania