książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Architektura a polityka

Architektura a polityka

Gloryfikacja Prus i niemieckiej misji cywilizacyjnej w Poznaniu na początku XX wieku Pałat Z. Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk
Rok wydania: 2011
ISBN: 978-83-7654-099-3

Oprawa: miękka
Ilość stron: 228
Wymiary: 165 x 225

Dostępność: Na półce

59.90 zł


W książce obiekty architektoniczne potraktowane zostały przede wszystkim, jako projektory obrazów. Obrazy te, jeśli nie narzucają się same, należy odkryć i zinterpretować ich sens, często złożony i nie zawsze oczywisty. Architektura sprowadzona została więc do obrazu, podlegającego wielowarstwowej interpretacji i potraktowana jako swoista metafora, odnosząca się głównie do sfery politycznej i ideologicznej.
Wzniesiony na początku XX wieku w obrębie śródmieścia Poznania zespół monumentalnych obiektów to bez wątpienia wyróżniające się w skali ogólnoeuropejskiej przykład wykorzystania architektury i założeń urbanistycznych w celu wykreowania pewnej mitologii politycznej. Eksponowane realizacje z pierwszego dziesięciolecia XX wieku były końcowym akordem rywalizacji o wizualne opanowanie miejskiej przestrzeni publicznej, trwającej przez całe poprzednie stulecie.
Gloryfikacja Prus i niemieckiej misji cywilizacyjnej to motyw przewodni programów ikonograficznych zarówno poznańskiego Muzeum Cesarza Fryderyka, jak i późniejszego Forum Cesarskiego. Charakterystyczna dla tych programów stała obecność sacrum - związana nierozerwalnie z praktyką legitymistyczną - pozwalała wynieść niemiecki interes narodowy i pruską rację stanu na najwyższy poziom wartości, a historycznie zdefiniowana forma architektoniczna okazała się skutecznym nośnikiem mitu.



Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania