książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Bezbronne miasto Łódź 1914-1918

Bezbronne miasto Łódź 1914-1918

praca zbiorowa Jacek Kusiński
Rok wydania: 2014
ISBN: 978-83-7982-029-0

Oprawa: twarda
Ilość stron: 334
Wymiary: 175 x 245

Dostępność: Na półce

69.00 zł


Książka ta przedstawia obraz Łodzi i ziemi łódzkiej w czasie pierwszej wojny światowej. To z jednej strony dzieje wyniszczających walk, śmierci i destrukcji. Z drugiej strony natomiast mamy do czynienia z historią uporczywej walki o miasto, toczonej przez jego mieszkańców.
Kiedy wybuchała wojna miasto zostało opuszczone przez dotychczasowe władze rosyjskie. Życie w mieście zaczął wówczas organizować Komitet Obywatelski, który zajął się administracją, sądownictwem, bezpieczeństwem mieszkańców oraz zaopatrzeniem w żywność. Obywatele różnych narodowości uratowali miasto, jednocząc się jako łodzianie.
Historię tę przedstawiono w książce za pomocą tekstów reprezentujących różne punkty widzenia. Znalazły się tu wspomnienia Mieczysława Hertza, jednego z członków Komitetu Obywatelskiego. Sylwetkę tej postaci przybliża Paweł Spodenkiewicz. W publikacji przypomniano również postać Jana G. Blocha, twórcy linii kolejowej Koluszki - Łódź, który wybuch, przebieg i skutki przewidywał dużo wcześniej, bo w wydanym w 1898 roku dziele "Przyszła wojna pod względem technicznym, ekonomicznym i politycznym".
Inne spojrzenie na walkę Łodzi o przetrwanie i na toczące się działania wojenne czytelnicy mogą odkryć dzięki pamiętnikowi brytyjskiej pielęgniarki Violetty Thurstan, naocznego świadka tych wydarzeń. Przebieg samej
Operacji Łódzkiej oraz jej tło opisała natomiast Jolanta Daszyńska - profesor UŁ.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania