książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria wojny, batalie, potyczki
Okres historyczny I Wojna Światowa
Bitwa pod Zamościem 26-27 sierpnia 1914 r.

Bitwa pod Zamościem 26-27 sierpnia 1914 r.

Izdebski E. Inforteditions
Rok wydania: 2018
Seria: Pola Bitew
ISBN: 978-83-65982-17-9

Oprawa: miękka
Ilość stron: 48
Wymiary: 165 x 235

Dostępność: Na półce

18.99 zł


Wydanie to stanowi reedycję książki napisanej przez kapitana dyplomowanego Wojska Polskiego, Edwarda Izdebskiego, wydanej pierwotnie w 1929 roku.
Bitwa pod Zamościem, która stanowiła fragment i dała początek działaniom 4 armii austro-węgierskiej między Wieprzem a Bugiem w sierpniu 1914 r., znanym pod nazwą "bitwy pod Komarowem"

Fragment:
"Równocześnie uderzył na las od strony południowo-wschodniej II/1 pułku obrony krajowej, zajmujący stanowisko koło folwarku Wieprzec i zdobył skraj lasu; nieprzyjaciel stawił znów opór w lesie. Zawrzała niezwykle zacięta walka w gęsto podszytym ciemnym lesie, prowadzona często wręcz, białą bronią, a obfitująca w szereg epizodów i pojedynczych prawdziwie bohaterskich czynów po obu stronach. Płk. Tokarjew, spychany ze swymi grenadierami na wschodni skraj lasu, rzucił do linii batalion z odwodu, nie przywróciło to jednak zachwianej równowagi: około g. 18 tyraliery austriackie dotarły do wschodniego skraju lasu, a z nastaniem zmroku wycofali się grenadierzy rosyjscy na Płoskie. Straty po obu stronach były bardzo znaczne..."Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania