książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Biuletyn IPN 10 (167) październik 2019

Biuletyn IPN 10 (167) październik 2019

Instytut Pamięci Narodowej
Rok wydania: 2019
ISBN: 1641-9561

Oprawa: miękka
Ilość stron: 160
Wymiary: 170 x 240

Dostępność: Na półce

8.00 zł


Od wydawcy:

"Tacy są księża! – zdaje się wołać napis z okładki najnowszego „Biuletynu IPN”. Coraz częściej takie słowa padają tylko w negatywnych kontekstach. W październiku, kiedy przypada Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych spoglądamy na niektórych z nich, by zapytać, jacy są.

Do niedawna cała opozycja antykomunistyczna korzystała z kościelnych pomieszczeń i z pomocy księży. W najtrudniejszych chwilach to właśnie przestrzeń sakralna okazywała się azylem. Z kościołów wyruszały po mszach manifestacje i w kościołach chronili się rozpędzani przez milicję manifestanci. Kiedy przyszedł stan wojenny, w klasztorach, na plebaniach ukrywali się poszukiwani przez bezpiekę opozycjoniści. Nikt ich nie pytał o wiarę, o poglądy. Byli zagrożeni, więc księża, zakonnicy i siostry zakonne chętnie nieśli im pomoc. W miejsce zdelegalizowanej Solidarności zaczęły działać Duszpasterstwa Ludzi Pracy, w których – oprócz rozwoju duchowego – można było zetknąć się z kulturą niezależną. Podczas kampanii wyborczej przed kontraktowymi wyborami w 1989 r. kandydaci Komitetu Obywatelskiego, nawet najbardziej lewicowi, stawali u boku biskupa czy księdza w sanktuariach i parafiach. Rozdawali ulotki, zyskiwali zwolenników. A dziś? Dziś ci sami ludzie prowadzą zgoła inne, antykościelne kampanie. Jeżeli w prasie ukazuje się tytuł „tacy są księża”, to jest niemal pewne, jacy – źli.

W przededniu rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, która staje się okazją do obchodów Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych, łamiemy schemat, przedstawiamy ludzi, którzy mieli odwagę służyć Bogu i Ojczyźnie."Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania