książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria czasopisma odkrywców
Okres historyczny historia najnowsza
Biuletyn IPN 3 (136) marzec 2017

Biuletyn IPN 3 (136) marzec 2017

Pismo o najnowszej historii Polski Instytut Pamięci Narodowej
Rok wydania: 2017
ISBN: 1641-9561

Oprawa: miękka
Ilość stron: 160
Wymiary: 170 x 240

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

8.00 zł


Od wydawcy:
"Druga konspiracja, podziemie niepodległościowe po drugiej wojnie światowej – to główny temat nowego numeru (3/136) „Biuletynu IPN”. Nie zabrakło w nim pytania o kryteria, według których zaliczamy bohaterów do panteonu Wyklętych-Niezłomnych. Zostały przedstawione polityczne i wojskowe ugrupowania zmagające się o niepodległość Ojczyzny. Autorzy zastanawiają się także, czy zainteresowanie współczesnej młodzieży losami Wyklętych to tylko przejściowa moda, czy coś więcej. Czy młodzi, którzy chętnie noszą koszulki z wizerunkami Łupaszki, Inki, Zapory, sięgają też do książek, czasopism, by poznać swoich bohaterów?

Zgodnie z zapowiedzią redakcja kontynuuje cykl „Polskie rodziny” – tym razem przedstawiono Lutosławskich. Na przykładzie konkretnych rodzin ukazano też konsekwencje dekretu Bieruta.

Z okazji 40-lecia przypomniano Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela, jedno z ważniejszych środowisk opozycji w PRL. W rubryce „Ludzie wolności”, poświęconej obcokrajowcom, którzy przyczynili się do upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej, Czytelnicy odnajdą kardynała Jana Chryzostoma Korca, przez dziesięciolecia w podziemiu pełniącego misję kapłańską w komunistycznej Czechosłowacji.

Wielu Czytelników zaciekawić mogą: opis spędzonego na zesłaniu dzieciństwa Bogumiła Hałacińskiego, wnuka autora Pierwszej Brygady, oraz rozmowa z Andrzejem Markiem Ostrowskim, znanym ze zdjęcia jako chłopiec siedzący na kolanach rotmistrza Pileckiego"



Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania