książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Brexitania

Brexitania

czyli coraz mniej zjednoczone królestwo Bzowska-Budd K. Oficyna Wydawnicza Kucharski
Rok wydania: 2021
ISBN: 978-83-64232-53-4

Oprawa: twarda
Ilość stron: 360
Wymiary: 170 x 240

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

52.00 zł


Niniejsza książka nie jest rozprawą naukową, lecz swego rodzaju komentarzem do wydarzeń ostatnich lat. To próba odpowiedzi na kilka pytań. Przede wszystkim, co doprowadziło do referendum? Dlaczego jego wynik był właśnie taki? Co przeważyło szalę? Dlaczego pomyliły się sondażownie, przewidując, że Wielka Brytania pozostanie w Unii Europejskiej? Dlaczego politycy wszystkich partii bez względu na własną postawę wobec Unii Europejskiej też przewidywali, że do brexitu nie dojdzie? Dlaczego tak wiele osób poddało się natrętnej, pełnej kłamstw i przeinaczeń kampanii antyeuropejskiej?

Aby odpowiedzieć na te pytania, próbuję analizować to, co jest nazywane charakterem narodowym Anglików, ale też przedstawiam – w sposób skrócony i uproszczony – system działania brytyjskich instytucji politycznych. Jest to ważne ze względu na proces podejmowania decyzji, w którym z roku na rok coraz większą rolę stara się odgrywać rząd, a parlament próbuje jego centralistyczne zapędy hamować. Od czasu reformy wymiaru sprawiedliwości, polegającej na odebraniu funkcji sędziowskich Izbie Lordów, w proces ten angażowani bywają również sędziowie.

Jednocześnie próbuję spojrzeć na „brexitową” Wielką Brytanię z punktu widzenia Europejczyków mieszkających w tym kraju. Oczywiście, w tym kontekście nie może zabraknąć omówienia sytuacji, w jakiej znaleźli się polscy imigranci.

Referendum brexitowe to zwycięstwo tych, którzy lubią dzielić ludzi na swoich i obcych. Taka uproszczona wizja świata trafiła na podatny grunt. Nie jest to szczególna przypadłość Anglików. Epidemia populizmu ogarnia coraz większe rejony świata.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania