książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Brytyjskie plany ataku na ZSRR 1939-1941

Brytyjskie plany ataku na ZSRR 1939-1941

Osborn P. R. Amber
Rok wydania: 2007
ISBN: 978-83-241-2982-9

Oprawa: miękka
Ilość stron: 319
Wymiary: 165 x 235

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

39.80 zł


Pakt Ribbentrop-Mołotow oznaczał opowiedzenie się Związku Radzieckiego po jednej ze stron konfliktu, jaki ogarnął świat we wrześniu 1939 roku. Brytyjczycy i Francuzi, świadomi przygniatającej przewagi militarnej Rzeszy, za wszelką cenę chcieli uniknąć konfrontacji. W Wielkiej Brytanii zaczęła dojrzewać koncepcja, by zamiast Niemiec zaatakować ich słabszego sojusznika.
Pierwsze pomysły uderzenia na ZSRR narodziły się po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski we wrześniu 1939 roku. Mgliste plany nabrały realnych kształtów po radzieckiej inwazji na Finlandię. Celem aliantów miało być Zakaukazie. Tam znajdowały się złoża ropy naftowej, którą Rosjanie eksportowali do Niemiec. Zachodni stratedzy zamierzali jednym posunięciem sparaliżować radziecką i niemiecką machinę wojenną, niszcząc radziecki przemysł naftowy. Właśnie po to brytyjscy specjaliści od operacji lotniczych stworzyli precyzyjny plan strategicznych nalotów bombowych na Baku, Batumi i Grozny.
Czy Stalin spodziewał się ataku Wielkiej Brytanii?
Jaki związek miały brytyjskie plany ze zbrodnią katyńską?
Dlaczego Brytyjczycy zrezygnowali z uderzenia na ZSRR?
Patrick Osborn przedstawia dowody opracowywanych w tajemnicy projektów brytyjskich operacji. Odsłania intrygujące szczegóły misternego planu oraz dyplomatyczne, wywiadowcze i militarne przygotowania do ataku, który nigdy nie nastąpił.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania