książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Bydgoszcz-Bromberg w 70 rocznicę 1939-2009

Nakład wyczerpany!

Bydgoszcz-Bromberg w 70 rocznicę 1939-2009

wybrane fragmenty wspólnej polsko-niemieckiej historii wg seniorów bydgoskich Kaczmarek Z., Kałdowski W., Sobecki W. Sobecki Włodzimierz
Rok wydania: 2009
ISBN: 83-922861-0-3

Oprawa: miękka
Ilość stron: 244
Wymiary: 160 x 235

Dostępność: Niedostępna

20.00 zł


Książkę "Bydgoszcz-Bromberg" wydano w 70 rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz tzw. "Krwawej Niedzieli" w Bydgoszczy (1939-2009).
Seniorzy bydgoscy przedstawiają wybrane fragmenty wspólnej polsko-niemieckiej historii miasta, tej dobrej i tej tragicznej. Podają przykłady współpracy polsko-niemieckiej, które występowały w historii obu narodów oraz historii miasta. Próbują "wyprostować" różnice w opisach historycznych, także dotyczących "Krwawej Niedzieli".

Niniejsze opracowanie zbiorowe pod redakcją Włodzimierza Sobeckiego nie ma ambicji szczegółowej naukowej penetracji. Próbuje wymienić wybrane zdarzenia , te które są istotne wg oceny seniorów bydgoskich, współautorów tej publikacji. Próbuje je także skomentować i omówić ich tło.
W części I autorzy tej książki czynią starania, aby przykłady współpracy polsko-niemieckiej, które występowały w historii obu narodów oraz historii miasta, były zauważone przez obie społeczności, aby były one bardziej powszechnie znane. Dobrze, aby je nagłaśniano, utrwalano, by ulokowały się na stałe w wyobraźniach Kowalskiego i Schmidta.
W części II żyjący świadkowie wypadków wrześniowych 1939 w Bydgoszczy mają wiele uwag, co do niektórych dotychczasowych publikacji na temat "Krwawej Niedzieli" w Bydgoszczy 1939 roku.
Wiele relacji osób jeszcze żyjących i już nieżyjących, także ciągłe dawne i bieżące kontakty starszych Bydgoszczan z rodzinami, znajomymi i przyjaciółmi w Niemczech, potwierdzają uznanie Volksdeutschów bydgoskich jako ofiary prowokacyjnej dywersji Hitlera, skazanych na śmierć dla uzasadnienia napaści na Polskę i wyniszczenia narodu polskiego.
Od lat wiadomo, że dywersja w celach militarnych nie miała tu logicznego uzasadnienia, a wielostronne jej analizy, w niektórych dotychczasowych publikacjach, to naprowadzanie na trop wiodący donikąd.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania