książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria ofiary wojny
Okres historyczny II Wojna Światowa
Charków Księga Cmentarna Polskiego Cmentarza Wojennego

Charków Księga Cmentarna Polskiego Cmentarza Wojennego

Praca zbiorowa Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa
Rok wydania: 2003
ISBN: 83-916663-5-2

Oprawa: twarda
Ilość stron: 652
Wymiary: 210 x 295

Dostępność: Na półce

141.00  51.50 zł


W milenijnym roku 2000 przypadła tragiczna rocznica wydarzeń, które kładą się tragicznym cieniem na naszych dziejach. Przed sześćdziesięciu laty, kiedy po zdradzieckiej napaści na Polskę Związek Sowiecki okupował nasze Ziemie Wschodnie, w lutym 1940 roku dokonano pierwszej masowej deportacji, a w trzy miesiące później pierwszego masowego mordu, pozbawiając życia wiele tysięcy polskich jeńców, głównie oficerów i policjantów. Księga Cmentarna Charkowa powstała z inicjatywy Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Jest ona ważnym elementem działań zmierzających do tego, by prawda i sprawiedliwość odniosły dziejowy triumf. Świadectwo grobów z Katynia, Charkowa, Miednoje obowiązuje żyjących.

"Księga cmentarna..." stanowi podsumowanie wieloaspektowych badań nad dziejami obozu specjalnego NKWD w Starobielsku. Jej zasadniczą część stanowią biogramy 3812 jeńców, w tym 1685 ze zdjęciami, rozstrzelanych w Charkowie wiosną 1940 r. "Księgę cmentarną..." poprzedzają obszerne teksty wprowadzające. W pierwszym z nich, Obóz w Starobielsku, Wanda Krystyna Roman i Jędrzej Tucholski omawiają los jeńców polskich, zagarniętych po 17 września 1939 r. przez Armię Czerwoną, organizację i sposób funkcjonowania obozu w Starobielsku, a także przebieg zbrodni, dokonywanej etapami w ciągu kwietnia i w pierwszych dniach maja 1940 r., w siedzibie NKWD w Charkowie. W tekście drugim, Cmentarz w Charkowie, Andrzej Przewoźnik, sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, relacjonuje zagadnienia związane ze śledztwem w sprawie zbrodni popełnionej na jeńcach Starobielska, ekshumacją ofiar, budową Polskiego Cmentarza Wojennego, uroczyście otwartego i poświęconego w dniu 17 czerwca 2000 r. Książkę otwiera Słowo wstępne skreślone przez Ryszarda Kaczorowskiego, b. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie, w którym m.in. znalazły się takie słowa: „Pogrobowcy stalinizmu nie dają za wygraną i podejmują publiczne próby zamazania zbrodni i puszczenie jej w niepamięć. Żaden Trybunał Międzynarodowy nie osądził tego ludobójstwa, jak osądził w Norymberdze zbrodniarzy hitlerowskich. Pomniki, przy których składamy hołd niewinnym ofiarom, świadczą przez lata o naszej pamięci i oczekiwaniu na zadośćuczynienie – nie dla zemsty ale dla prawdy historycznej i zwykłej ludzkiej uczciwości”.

W publikacji zamieszczono alfabetyczny spis żołnierzy pochowanych w Charkowie (krótkie noty biograficzne oraz fotografie).Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania