książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Chinese Propaganda Posters

Chinese Propaganda Posters

praca zbiorowa Taschen
Rok wydania: 2022
ISBN: 978-3-8365-8951-2

Oprawa: twarda
Ilość stron: 320
Wymiary: 265 x 345

Dostępność: Na półce

252.00 zł


Ze swoją gładką, ciepłą, rumianą twarzą, która promieniowała światłem we wszystkich kierunkach, przewodniczący Mao Zedong był stałym elementem chińskich plakatów propagandowych produkowanych między narodzinami Republiki Ludowej w 1949 roku a początkiem lat osiemdziesiątych.

Przewodniczący Mao, przedstawiany jako stoicki superbohater (alias Wielki Nauczyciel, Wielki Przywódca, Wielki Sternik, Naczelny Wódz), pojawiał się w najróżniejszych sytuacjach (dokonując inspekcji fabryk, paląc papierosa z chłopskimi robotnikami, stojąc nad rzeką Jangcy w szlafroku, przewodniczący na dziobie statku lub unoszący się nad morzem czerwonych flag), w otoczeniu silnych, zdrowych mężczyzn i „zmaskulinizowanych” kobiet i dzieci ubranych w workowate, bezpłciowe, szare ubrania. Celem każdego plakatu było pokazanie Chińczykom, jakie zachowanie uważano za moralnie poprawne i jak wspaniała byłaby przyszłość komunistycznych Chin, gdyby wszyscy podążali tą samą ścieżką ku utopii, jednocząc się razem.

Ta książka zawiera wybór kolorowych dzieł propagandowych i artefaktów kulturowych z ogromnej kolekcji chińskich plakatów propagandowych Maxa Gottschalka, z których wiele jest obecnie niezwykle rzadkich.

Publikacja w języku angielskim.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania