książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria polityka i ideologia
Okres historyczny II Wojna Światowa
Churchill Najlepszy sojusznik Polski?

Churchill Najlepszy sojusznik Polski?

Kisielewski T. A. Rebis
Rok wydania: 2016
Seria: Historia
ISBN: 978-83-8062-032-2

Oprawa: twarda z obwolutą
Ilość stron: 408
Wymiary: 155 x 235

Dostępność: Na półce

43.30 zł


Nowa książka autora bestsellerowego "Zamachu".
W Polsce Churchilla osnuwa czarna legenda, wedle której jest on niewiele mniej niż Stalin winien nieszczęść, które spadły na nas w 1945 roku. Legenda ta powstała w zniewolonych umysłach historyków krajowych, lecz przychylali się też do niej badacze emigracyjni zawiedzeni w nadziejach na wolną Polskę.
Tadeusz Kisielewski zwraca jednak uwagę, że w II wojnie światowej Wielka Brytania miała przeciwko sobie nie tylko III Rzeszę, ale i grający na jej zmarginalizowanie tandem sowiecko-amerykański. Jednak nawet w tak niesprzyjającym układzie sił Churchill walczył o polskie interesy. Niestety, jego pozycja w „wielkiej trójce” zależała od dobrej woli Roosevelta, toteż była to walka beznadziejna.
Autor osadza polityczne gry Churchilla ze Stalinem w kontekście ówczesnej sytuacji geostrategicznej i dowodzi, że to, co historycy przedstawiają jako sprzedanie przezeń Sowietom połowy Europy, było desperacką próbą zachowania w owej połowie wpływów Zachodu.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania