książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria biografie i wspomnienia
Okres historyczny przekrojowe
Ciernista droga przez Syberię i Polskę do Australii i Milionów

Ciernista droga przez Syberię i Polskę do Australii i Milionów

Tremtiaczy S. Mestwin
Rok wydania: 1999
ISBN: 83-901559-8-2

Oprawa: miękka
Ilość stron: 178
Wymiary: 145 x 205

Dostępność: Na półce

21.00 zł


Książka używana, stan dobry.

Pan Stanisław Tremtiaczy (Stan Tream) urodził się w 1936 roku w Gdyni. Tuż przed wybuchem wojny wyjechał wraz z Matką i dwiema siostrami do rodziny, na Kresy Wschodnie. Po zagarnięciu tych terenów przez ZSRS został wywieziony w okolice Tawdy na Syberii, gdzie przebywał sześć lat, tracąc obie siostry.
---
Stanisław Tremtiaczy: "Transport przygotowano do odjazdu. W wielkich, bydlęcych wagonach nie było żadnych urządzeń sanitarnych, aby mogła pomieścić się jak największa ilość ludzi pilnowana przez zbrojną obstawę (...) Sowieccy żołnierze brutalnie, a nierzadko przemocą, odbierali Polakom wszelkiego rodzaju bagaże, kuferki, walizki i tobołki, odzież, a nawet żywność na drogę. Tłumaczyli się wykrętnie, że każdy otrzyma swoje rzeczy w momencie dojazdu do punktu docelowego już w Polsce. Lokomotywa wszakże, mająca ciągnąć wagony, została podstawiona z odwrotnej strony transportu (...)"

Po wojnie wrócił do Polski, lecz w latach 60. wyemigrował do Australii. Trenował zapasy. Na Antypodach odnosił sukcesy jako trener w tej dziedzinie .Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania