książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria biografie i wspomnienia
Okres historyczny przekrojowe
Córki Nawojki


Chwilowy brak pozycji!

Córki Nawojki

Filozofki na Uniwersytecie Jagiellońskim 1897-1967 Chudoba E., Smywińska-Pohl A. Libron
Rok wydania: 2017
ISBN: 978-83-65705-17-4

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 296
Wymiary: 160 x 230

Dostępność: Niedostępna

35.75 zł


Córki Nawojki stanowią nowatorską propozycję zaprezentowania historii filozofii jako dyscypliny akademickiej z punktu widzenia kobiet uprawiających ją na Uniwersytecie Jagiellońskim w latach 1897–1967. Publikacja daje zatem szansę zapoznania się z niebanalnymi losami filozofek krakowskich – od czasów autonomii galicyjskiej po PRL – takich jak: Stefania Tatarówna, Zofia Włodkowa, Maria Rosenblatt, Janina Suchorzewska, Izydora Dąmbska czy Danuta Gierulanka. Wyjątkowe kobiety przedstawione w monografii łączyła nie tylko pasja poznawcza, ale także wielość zainteresowań, uzdolnień, pól działania i aktywizm społeczny. Niniejsza publikacja ma przywrócić im należne miejsce w historii i historii filozofii.

Recenzowany maszynopis jest pionierską próbą zarysowania dziejów kobiet-filozofek w UJ, zarówno pracujących w tej uczelni, jak i studiujących w niej.
Prof. dr hab. Jan Woleński

Jesteśmy absolwentkami filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Problematyka (nie)obecności kobiet w historii i ich narracja leżały w kręgu naszych zainteresowań od wielu lat. W latach 2013–2016 prowadziłyśmy badania na temat filozofek krakowskich. Ich owocem jest anto logia tekstów Filozofki na Uniwersytecie Jagiellońskim 1897–1967 (Kraków 2016) oraz niniejsza monografia.
Ewa Chudoba, Anna Smywińska-PohlOferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania