książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria ofiary wojny
Okres historyczny II Wojna Światowa
Czas eksterminacji

Nakład wyczerpany!

Czas eksterminacji

Nazistowskie Niemcy i Żydzi 1939-1945 Friedländer S. Prószyński i S-ka
Rok wydania: 2010
ISBN: 978-83-7648-487-7

Oprawa: miękka
Ilość stron: 920
Wymiary: 140 x 200

Dostępność: Niedostępna

68.50 zł


„Czas eksterminacji” to zupełnie wyjątkowy: kompletny i szczegółowy opis prześladowań i zagłady Żydów na terenie okupowanej Europy. Opierając się na niezwykle bogatym materiale źródłowym oraz na zaczerpniętych głównie z pamiętników, listów i wspomnień relacjach naocznych świadków tamtych dni, Friedländer stworzył żywe i wielowątkowe studium Holokaustu. Takie studium nie byłoby pełne, gdyby nie odmalowano w nim także całej różnorodności żyjących w Europie społeczności żydowskich.
Na kartach tej książki pobrzmiewają głosy wielu Żydów i choć przytaczane przez nich opinie reprezentują niekiedy stanowiska wręcz skrajne, pozwalają one zrozumieć owo niezwykłe bogactwo, jakim był świat europejskich Żydów na krawędzi Zagłady. Żydowscy autorzy pamiętników – ich zapiski, refleksje, naoczne obserwacje – zajmują w tej książce centralne miejsce.

Istotnym wątkiem opisanej przez autora historii jest również udział w zagładzie Żydów władz i społeczeństw okupowanych krajów. „Czas eksterminacji” pokazuje wyraźnie, że wcielenie w życie polityki eksterminacyjnej i działań wymierzonych przeciwko ludności żydowskiej opierało się w dużej mierze na współpracy z lokalnymi władzami, wsparciu udzielanym przez lokalną policję, jak też bierności społeczeństw europejskich, a także samych ofiar.

„Czas eksterminacji” otrzymał Nagrodę Pulitzera w 2008 roku.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania