książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria ofiary wojny , pod Gwiazdą Dawida
Okres historyczny II Wojna Światowa
Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu

Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu

Przewodnik po wystawie stałej Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma Śpiewak P., Fliszkiewicz Z. Żydowski Instytut Historyczny
Rok wydania: 2020
ISBN: 978-83-66485-37-2

Oprawa: miękka
Ilość stron: 150
Wymiary: 160 x 235

Dostępność: Na półce

39.70 zł


Przewodnik zawiera esej prof. Pawła Śpiewaka, dyrektora ŻIH w latach 2011-2020, przeplatany fotografiami oraz fragmentami reportaży, dzienników, wypracowań z getta warszawskiego.

W publikacji znajdziemy też biogramy członków grupy Oneg Szabat oraz przewodnik właściwy, napisany przez Zofię Fliszkiewicz z Biblioteki ŻIH. Przedstawia on historię gmachu Instytutu, przed wojną mieszczącego Główną Bibliotekę Judaistyczną, oraz omawia układ wystawy i umieszczone na niej eksponaty: dokumenty z Archiwum Ringelbluma, takie jak zaproszenie na przedstawienie do Domu Sierot Janusza Korczaka, raport Stanisława Różyckiego Obrazki uliczne getta. Nagi trup i nagie fakty, fragmenty dziennika Racheli Auerbach.

Od wydawcy:
"
Wystawa stała w Żydowskim Instytucie Historycznym pt.: „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”, została otwarta 14 listopada 2017 roku. Teraz oddajemy do Państwa rąk publikację, która w zamyśle ma towarzyszyć tej ekspozycji, stanowiąc zarazem rodzaj przewodnika. Książka składa się z dwóch zasadniczych części. Pierwsza to esej kuratorski, wprowadzający czytelnika w tematykę, której poświęcona jest wystawa, zarysowujący konteksty, a także poszerzający znacznie zakres zagadnień ukazanych na ekspozycji – jest on także próbą osobistego namysłu nad losami warszawskiego getta i jego archiwum. Następny tekst, będący zarazem drugą częścią przewodnika, ma formę szerokiego omówienia wystawy: jej budowy, zamysłu, łącznie z kontekstem miejsca, którym jest zabytkowy gmach Żydowskiego Instytutu Historycznego. Naszą intencją było, żeby druga część książki mogła w pewnym sensie „towarzyszyć” zwiedzającym, krok po kroku przeprowadzając ich przez wystawę. W książce, poza tekstami, znajdą Państwo również liczne fotografie, a także reprodukcje dokumentów, które weszły w skład tzw. Archiwum Ringelbluma. Zależało nam na tym, żeby niniejsza publikacja była atrakcyjna i cenna dla szerokiego grona odbiorców. Na podstawie wprowadzenia od Autorów Do publikacji został dołączony plan zwiedzania wystawy w formie składanej mapy."



Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania