książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria armie i żołnierze
Okres historyczny przekrojowe
Czerwoni dowódcy

Czerwoni dowódcy

Korpus oficerski Armii Czerwonej Reese R.R. Bellona
Rok wydania: 2010
ISBN: 978-83-11-11846-1

Oprawa: miękka
Ilość stron: 344
Wymiary: 165 x 235

44.00 zł


Autor prezentuje w sposób chronologiczny etapy tworzenia radzieckiego korpusu oficerskiego, od momentu sformowania Armii Czerwonej przez Lenina i Trockiego.

Oficerowie ci stanęli w obliczu konfliktu pomiędzy traktowanym profesjonalnie rzemiosłem wojskowym, a ideologią: "wierności partii i jej linii". Dał on o sobie znać już na samym początku, kiedy to w związku z brakiem wykwalifikowanej kadry dowódczej, zaczęto werbować w mniej lub bardziej dobrowolny sposób oficerów armii carskiej jako tzw. "wojenspeców".

Ciekawe jest przedstawienie relacji pomiędzy pochodzącymi najczęściej z awansu społecznego "czerwonych dowódców", najczęściej byłych "niższych szarż", podoficerów różnych stopni, w przytłaczającej większości ludzi pozbawionych wykształcenia wojskowego, oraz pochodzącymi z najczęściej inteligenckich, szlacheckich, arystokratycznych warstw społecznych "wojenspecami". Kolejne rozdziały omawiają poszczególne okresy w dziejach korpusu oficerskiego - czas odtwarzania Armii Czerwonej po wojnie domowej i klęsce poniesionej w wojnie z Polską i przechodzenia od na wpół amatorskiego do w pełni profesjonalnego systemu dowodzenia.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania