książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Czy Polskę stać na niepodległość?

Czy Polskę stać na niepodległość?

Teksty wybrane z lat 1991-2019 Łagowski B. Universitas
Rok wydania: 2024
ISBN: 978-83-242-4049-4

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 420
Wymiary: 150 x 220

Dostępność: Na półce

39.90 zł


Seria Historia i Polityka pod redakcją Jana Sadkiewicza

Niepodległościowa retoryka naszych partii irytuje mnie. Nie dlatego, że niepodległość lekceważę, lecz z tego powodu, że ta retoryka brzmi fałszywie. Deklamacje niepodległościowe nie wyrastają ze zrozumienia rzeczy, są płytkie i nie towarzyszy im świadomość, co trzeba w obecnych warunkach historycznych robić, aby niepodległość zachować i mieć z niej wymierne korzyści.

Bronisław Łagowski

Łagowski stanowi wzór bezkompromisowości i odwagi myślenia. Choć jego podejście do polityki traktuje kompromis jako wielką wartość, dziedzina myślenia jest dla niego tą sferą, w której nie należy iść na kompromisy.

Piotr Kimla

Wiele jego uwag, zazwyczaj przestróg, odnośnie do stanu polskiej polityki i państwa niestety potwierdziło się. „Lekcje Łagowskiego” w wielu obszarach są wciąż do odrobienia.

Maciej Zakrzewski

Łagowski uświadamia, że pytanie „Czy Polskę stać na niepodległość?” to nie jest retoryczny chwyt, wezwanie do boju czy okrzyk na wiecu, ale realny problem, nad którym elity narodu powinny się stale pochylać. Odpowiedź na to pytanie nie jest funkcją naszych pragnień, ale tego, czego potrafimy realnie dokonać. Polski z pewnością nie stać – jak podczas ostatniej wojny pouczał Ksawery Pruszyński – na luksus niemyślenia. Publicystyka Łagowskiego na taki luksus nie pozwala.

Jan Sadkiewicz

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego



Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania