książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria podróże w czasie i przestrzeni
Okres historyczny przekrojowe
Dąbrowica

Dąbrowica

700 lat miejscowości, 70 lat parafii Taracha C. Polihymnia
Rok wydania: 2021
ISBN: 978-83-7847-716-7

Oprawa: miękka
Ilość stron: 230
Wymiary: 165 x 240

Dostępność: Na półce

35.00 zł


W tych niespodziewanych okolicznościach, wspominając obecność Księdza Proboszcza w Dąbrowicy, Jego zaangażowanie w duszpasterstwo i kierowanie lokalnym Kościołem, wyrażamy Mu swoją wdzięczność. Dziękujemy za życzliwość, dobre słowo, za podejmowane przez niego inicjatywy ubogacające naszą kulturę religijną, duchową i materialną. W te podziękowania włączają się działające w naszej parafii zgromadzenia zakonne, grupy formacyjne, służba liturgiczna, zespoły muzyczno-wokalne oraz osoby prywatne.

Wyrazem naszej wspólnotowej wdzięczności jest książka pt. Dąbrowica. 700 lat miejscowości, 70 lat parafii. Jest to wybór moich tekstów drukowanych na łamach gazety parafialnej „Echo Dąbrowicy”. Ksiądz Jerzy, wzorem swoich poprzedników, wydawał ją z myślą o katechizacji, formacji i aktywizacji parafian. Razem z grupą osób miałem okazję spotykać się z Księdzem Proboszczem na posiedzeniach redakcji gazety, Nasze spotkania, które zwykle przedłużały się, przebiegały w bardzo serdecznej atmosferze. Ksiądz Jerzy był człowiekiem niezwykle towarzyskim, jako wytrawny pedagog lubił mówić i lubił słuchać. Wspólnie ustalaliśmy treść kolejnych wydań „Echa”. Ksiądz pisał swoje „Słowo do parafian” rozpoczynające się od zwrotu „Drodzy Bracia i Siostry”, my dopełnialiśmy zawartość czasopisma swoimi tekstami.

Publikowane w książce artykuły dotyczą różnorodnej problematyki: historia i współczesność miejscowości i parafii, życie religijne, aktywność społeczna i kulturalna jej mieszkańców. Część materiałów ma charakter bardziej ogólny. Odnoszą się do wydarzeń i zjawisk zachodzących w Polsce i na świecie. Na końcu znajdują się rozmowy z kilkoma ważnymi dla naszej parafii osobami.

Mamy nadzieję, że książka niniejsza będzie jedną z form upamiętnienia obecności Księdza Jerzego Poręby, człowieka i kapłana, w naszej wspólnocie parafialnej.

Fragment wstępuOferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania