książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria armie i żołnierze
Okres historyczny przekrojowe
Dowodzenie na wojnie. Od Aleksandra do Szarona

Dowodzenie na wojnie. Od Aleksandra do Szarona

van Creveld M. Tetragon
Rok wydania: 2020
ISBN: 978-83-63374-90-7

Oprawa: twarda
Ilość stron: 243
Wymiary: 170 x 240

49.90 zł


O strategii, taktyce i wielkich dowódcach napisano wiele. Książkę Martina van Crevelda wyróżnia jednak to, że jest jedną z niewielu zajmująca się wyłącznie dowodzeniem. Autor śledzi jego rozwój przez dwa tysiące lat – od starożytnej Grecji do wojny w Wietnamie. Analizuje w niej problemy nierozłącznie związane z zarządzaniem i dowodzeniem armiami, włączając w to administrowanie wojskiem, organizację sztabów, metody łączności, broń czy logistykę. Analiza ta jest zaś punktem wyjścia do zbadania zależności między procesem dowodzenia a strategią.

Martin van Creveld, w swoim niezwykłym stylu, poprowadzi nas przez kampanie Napoleona i Moltkego, okopową rzeźnię nad Sommą w 1916 r., wojnę Jom Kippur i wojnę w Wietnamie, skupiając się na sposobach i środkach dowodzenia – w szczególności zaś na tym jak działały one w praktyce. Autor odkrywa przed nami, że techniczne wynalazki takie jak kolej, telegraf, karabin, radio, śmigłowiec i czołg nie tylko dają dowódcy nowe możliwości odniesienia zwycięstwa w bitwie, ale jednocześnie wprowadzają nowe ograniczenia.

Chociaż zmieniają się środki i sposoby dowodzenia, to podstawowym celem dowódców jest poznanie zamiarów przeciwnika, uzyskanie pewności co do tysięcy czynników tworzących środowisko wojny – poczynając od pogody, a kończąc na skażeniu radioaktywnym terenu oraz na pewności co do stanu, zamiarów i umiejętności własnej armii. Autor konkluduje, że postępy w dowodzeniu osiągano nie tyle dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, lecz dzięki znajdowaniu sposobów na przekraczanie ograniczeń już istniejących.

Martin van Creveld (ur. 1946), wybitny naukowiec zajmujący się strategią i historią wojskowości, urodzony w Holandii, obecnie mieszkający w Izraelu. Jest wykładowcą najważniejszych uczelni cywilnych i wojskowych świata zachodniego, a na jego pisarski dorobek składa się ponad 30 książek m.in. Żywiąc wojnę, Era lotnictwa wojskowego oraz Wehrmacht kontra US Army 1939–1945.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania