książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria wojny, batalie, potyczki
Okres historyczny II Wojna Światowa
Droga ku Pomorzu

HIT

Droga ku Pomorzu

Przełamanie Wału Pomorskiego w rejonie wsi Zdbice – luty 1945 Orzechowski M. Pomost
Rok wydania: 2020
ISBN: 978-83-89789-50-1

Oprawa: miękka
Ilość stron: 92
Wymiary: 145 x 205

Dostępność: Na półce

29.00 zł


Przed II wojną światową wielkie nadzieje wiązano często z ufortyfikowanymi liniami obronnymi.Wspomniany konflikt pokazał jednak, że nie ma takich umocnień, których nie można byłoby zdobyć. Linia Maginota, Linia Mołotowa czy Linia Zygfryda - wszystkie te pasy fortyfikacyjne zostały zdobyte podczas cięższych lub lżejszych walk. Nie inaczej stało się z Pommernstellung, czyli Wałem Pomorskim.

„Piąty lutego był szarym, ale łagodnym dniem zimowym. Kiedy o świcie mogliśmy objąć wzrokiem kotlinę, początkowo nikogo nie zauważyliśmy. Nieliczne wystrzały przypominały jednak, że Polacy są nadal obecni po jej wschodniej stronie i nie spuszczają nas z oka ani celownika. W tym względzie czekała nas niemiła niespodzianka.”

„Minęła koszmarna noc. Cały pułk wypróbowanym zwyczajem nocował w lesie. Zakaz palenia ognisk spowodował, że zmarzliśmy niemiłosiernie. Rankiem szef kompanii zrobił awanturę o amunicję. Trzeba rozdzielić dodatkowy przydział do pełnej jednostki ognia. Znaczy to praktycznie: „bierz, ile chcesz i uważaj, abyś nie wziął za mało”. Szef kompanii opóźnia meldunki o stratach i przydziały otrzymuje według nieaktualnych, zawyżonych stanów. Nadwyżkę amunicji karabinowej upychamy gdzie się da. Biorę dodatkowo dwa ciężkie granaty przeciwpancerne. Tylko do rusznic amunicji jest nadal za mało. Objuczeni ponad stan wychodzimy na linię. Zajmujemy podstawę wyjściową. Jest około godziny dziesiątej dnia 4 lutego 1945 roku”Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania