książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria ludzie, czasy, obyczaje
Okres historyczny wiek XVI - XVIII
Dwór kobiecy w Rzeczypospolitej XVII i XVIII wieku

dostępna w ciągu 5-10 dni

Dwór kobiecy w Rzeczypospolitej XVII i XVIII wieku

Popiołek B. (red.), Penkała-Jastrzębska A. (red,), Pyzel K. (red.) Libron
Rok wydania: 2021
ISBN: 978-83-66269-54-5

Oprawa: miękka
Ilość stron: 308
Wymiary: 160 x 230

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

37.00 zł


„Ukazanie specyfiki szlacheckiego dworu kobiecego stanowi kolejny, ważny krok w badaniach nad działalnością magnaterii i szlachty w Rzeczypospolitej w XVII i XVIII wieku. Rola kobiet w organizowaniu struktury dworskiej stanowi bowiem tematykę nadal bardzo słabo rozpoznaną. Tymczasem zachowany materiał źródłowy, w tym przede wszystkim korespondencja, akta gospodarcze, dokumenty prawne, teksty literackie czy gazety rękopiśmienne, pozwala na ujęcie tego zagadnienia w sposób dużo szerszy niż dotychczas. Analiza nieznanych, a nierzadko także niedocenianych wcześniej materiałów źródłowych ukazuje kobiety jako doskonałe organizatorki, świadomie kreujące własne otoczenie i z rozmysłem dbające o ekonomiczne podstawy funkcjonowania dworu”.


Ze Wstępu„Artykuły dotyczą stanu szlacheckiego, a w zasadzie jego górnej warstwy, odgrywającego znaczącą rolę w wielokulturowym państwie. Łączy je nić przewodnia osnuta wokół nowożytnego dworu kobiecego. To spoiwo przesądza o zwartości problematyki tak pod względem rzeczowym, jak i chronologicznym […]. Książka jest bogata i rzetelna w warstwie informacyjnej, co decyduje o jej wartości naukowej oraz edukacyjnej i popularyzatorskiej”.

Z recenzji prof. dr. hab. Franciszka Leśniaka

“Książka stanowi niewątpliwie publikację poszerzającą naszą wiedzę o mniej znanych dotąd aspektach działalności magnatek i bogatych szlachcianek w dawnej Polsce. […] Można wyrazić nadzieję, że badania nad kobiecymi dworami będą kontynuowane i dalsze kwerendy w archiwach i bibliotekach krajowych oraz zagranicznych przyniosą następne cenne ustalenia”.

Z recenzji prof. dr. hab. Mariana ChachajaOferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania