książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria biografie i wspomnienia
Okres historyczny przekrojowe
Dzienniki 1918 - 1952

Dzienniki 1918 - 1952

Orłowska J. Polihymnia
Rok wydania: 2020
ISBN: 978-83-7847-674-0

Oprawa: twarda
Ilość stron: 336
Wymiary: 175 x 250

Dostępność: Na półce

47.00 zł


"Redakcja i opracowanie Jacek i Wojciech Machowie (Pamiętnik naszej Matki)

Pamiętnik naszej Matki, zakończony 28 września 1952 roku, obejmuje wspomnienia z 34 lat, sięgające historycznych wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, przez okres studiów na powstałym w Lublinie uniwersytecie, po opis przedwojennej rzeczywistości miasta. Są w nim relacje z wielu zdarzeń w życiu publicznym jak i opisy powiązań rodzinnych i kontaktów towarzyskich. Lata wojny i okupacji Lublina wspomniane są przez pryzmat troski o losy rodziny, a zwłaszcza nas, kilkuletnich chłopców, po śmierci Ojca w kwietniu 1940 roku.

Wiele przyczyn złożyło się na zakończenie wspomnień Mamy w roku 1952. Trudne warunki materialne, konieczność dorabiania do pensji przepisywaniem na maszynie prac magisterskich i doktorskich, a także ogólna atmosfera nie sprzyjająca otwartości i szczerości wyrażanych poglądów, pozbawiły nas relacji z kilkudziesięciu lat zapewne najtrudniejszych w życiu Mamy.

[...]

Wielkim walorem pamiętnika są liczne fotografie, które mama robiła od połowy lat dwudziestych. Po naszym urodzeniu staliśmy się głównym obiektem tych zdjęć, choć ich tłem jest także ówczesny Lublin, a zwłaszcza podlubelska wieś Konopnica, gdzie spędzaliśmy kilka miesięcy w roku.

[...]"Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania