książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Dziewczynka z walizki. Historia dwóch sióstr rozdzielonych przez wojnę

Dziewczynka z walizki. Historia dwóch sióstr rozdzielonych przez wojnę

Serrano Blanquer D. Bellona
Rok wydania: 2021
ISBN: 978-83-11-16093-4

Oprawa: miękka
Ilość stron: 320
Wymiary: 135 x 215

Dostępność: Na półce

39.90 zł


Giza, półtoraroczne żydowskie dziecko, zostaje wyniesiona z warszawskiego getta w pielęgniarskiej walizce i trafia do rodziny Danuty Gałkowej (z domu Ślązak), gdzie przez kilka lat uchodzi za jej starszą siostrę. Rodzice Gizy giną w Treblince i Oświęcimiu. Po wojnie dziewczynka zostaje oddana dalszym krewnym, z którymi ucieka do Urugwaju. Kontakt między Gizą a Danutą ulega zerwaniu. Giza pozostaje nieświadoma swojej przeszłości i tego, że Danuta próbuje ją odnaleźć. Po 65 latach wreszcie udaje im się ponownie spotkać.

Giza narodziła się dwa razy. Pierwszy raz wydała ją na świat matka. Drugi raz przyszła na świat, gdy wynoszono ją w walizce. Choć miała tylko półtora roku, nie wydała z siebie głosu, gdy mijali strażnika przy bramie getta.

Giza mieszka w Urugwaju, prowadzi własną firmę, ma męża i dwie córki (starszą koniecznie chciała nazwać Stefania). Danuta, starsza o 16 lat, mieszka w Polsce. Ma jedno życzenie: odnaleźć „siostrzyczkę”, z którą rozdzieliła ją wojna.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania