książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Dzisiaj ziemia wasza jest wolną

Nakład wyczerpany!

Dzisiaj ziemia wasza jest wolną

O niepodległość Suwalszczyzny Skłodowski K. Muzeum Okręgowe w Suwałkach
Rok wydania: 2009
ISBN: 978-83-61494-08-9

Oprawa: twarda
Ilość stron: 135
Wymiary: 172 x 245

Dostępność: Niedostępna

42.00 zł


Książka "Dzisiaj ziemia wasza jest wolną..." opisuje wydarzenia lat 1918–1919 związane z wysiłkami polskiej społeczności Suwałk i Suwalszczyzny zmierzającymi do włączenia regionu w granice niepodległej Rzeczypospolitej.
Przedstawiona została w niej sytuacja na Suwalszczyźnie w listopadzie 1918 roku, przedłużająca się okupacja niemiecka oraz narastający spór polsko-litewski o przynależność państwową regionu. Omówione zostały działania Tymczasowej Rady Obywatelskiej Okręgu Suwalskiego, zabiegi dyplomatyczne na arenie międzynarodowej, a także przygotowania wojskowe - utworzenie i udział w walkach na froncie polsko-bolszewickim 1 Suwalskiego Pułku Strzelców oraz prowadzone w konspiracji działania Okręgu Suwalskiego Polskiej Organizacji Wojskowej – Dowództwa Obrony Kresów Ziemi Suwalskie, których kulminacją był wybuch powstania sejneńskiego (23–28 sierpnia 1919 roku). W końcowej części książki zamieszczone zostały obszerne relacje z uroczystości wkroczenia do Suwałk 41 Suwalskiego Pułku Piechoty (24 sierpnia 1919 roku) oraz wizyty w mieście Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego (12–13 września 1919 roku).
Cenne uzupełnienie stanowią przedruki materiałów archiwalnych, wspomnień, relacji prasowych oraz ok. 120 unikatowych fotografii i dokumentów ilustrujących wydarzenia rozgrywające się w Suwałkach sprzed 90 laty.
II wydanie książki zostało poprawione i uzupełnione oraz przygotowane w nowej szacie graficznej.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania