książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Emigracja z Polskiej Orawy do Stanów Zjednoczonych Ameryki na przełomie XIX i XX wieku

Emigracja z Polskiej Orawy do Stanów Zjednoczonych Ameryki na przełomie XIX i XX wieku

Liszka M. Ignatianum
Rok wydania: 2021
ISBN: 978-83-7614-514-3

Oprawa: miękka
Ilość stron: 282
Wymiary: 155 x 230

Dostępność: Na półce

57.00 zł


„Książka Marka Liszki poświęcona jest ważnemu w polskiej historii i kulturze, ale do tej pory niewystarczająco rozpoznanemu zagadnieniu, jakim jest migracja Górali Orawskich do USA.

Jej celem jest analiza przebiegu migracji górali z Polskiej Orawy do Stanów Zjednoczonych Ameryki, a także kulturowe transformacje związane z tą grupą na przełomie wieków XIX i XX. Trzeba przyznać, że autor zaprezentował bardzo dobry warsztat historyka. Cenna i ważna jest baza źródłowa, którą wykorzystał w swej książce, oraz sposób podejścia do zebranego materiału, ocena jego wiarygodności, wskazanie na sposoby rozwiązania pojawiających się problemów. Niewątpliwie, co należy podkreślić, niepodważalną wartość stanowią w tych rekonstrukcjach badania źródłowe – wykorzystanie materiałów z amerykańskiego archiwum Ellis Island.

Książka Marka Liszki ze względu na podjętą tematykę, wysoki poziom merytoryczny, dobre udokumentowanie źródłowe, znakomity warsztat historyka i wiarygodną metodologię jest pozycją ważną. Może ona stanowić ważny punkt odniesienia w badaniach historycznych i w socjologii kultury.”

– prof. dr hab. Maria Olszewska

W książce jest widoczna fascynacja – i zespolona z nią pasja badawcza – dotycząca kultywowania orawskiego dziedzictwa w warunkach emigracji. Na bardzo wysoką ocenę zasługuje zwłaszcza przytoczenie, analiza i systematyzacja manifestów pasażerskich z archiwum Ellis Island (1892–1924) oraz opracowanie na ich podstawie liczby emigrantów z Polskiej Orawy z podziałem na miejscowości. Równie ważne jest wyprowadzenie własnych wniosków, otwierających perspektywy dalszych badań nad migracją oraz dziedzictwem i tożsamością kulturową górali pochodzących z Polskiej Orawy.

– dr hab. Marek Rembierz, prof. UŚOferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania