książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria wojny, batalie, potyczki
Okres historyczny II Wojna Światowa
Festung Glogau 1944-1945


Chwilowy brak pozycji!

Festung Glogau 1944-1945

Kalendarium wydarzeń Lewicki P. nakładem autora
II, poprawione
Rok wydania: 2014
ISBN: 978-83-939496-0-1

Oprawa: miękka
Ilość stron: 230
Wymiary: 165 x 235

Dostępność: Niedostępna

42.00 zł


Tematem książki są tragiczne losy Głogowa na Dolnym Śląsku i okolicznych miejscowości pod koniec II wojny światowej, od momentu ogłoszenia miasta twierdzą latem 1944 roku, poprzez prawie dwa miesiące oblężenia na początku 1945 roku, aż do przybycia pierwszych osadników i ukształtowania się administracji państwowej. Książka jest pierwszą na polskim rynku wydawniczym publikacją w całości poświęconą tym zagadnieniom. Jak dotąd historia ostatnich walk na ziemi głogowskiej zawsze była tylko częścią szerszych opracowań bądź też niewielkim fragmentem prac innych autorów. Tym razem powstała praca, która w szczegółowy sposób traktuje wyłącznie te właśnie kwestie, na podstawie zebranych źródeł i dokumentów.

Publikacja ma formę kalendarium, którego treść stanowią oficjalne i tajne raporty oraz meldunki wojskowe obu walczących stron, doniesienia prasowe, informacje dotyczące sytuacji na froncie jak i w samej twierdzy. Jednak przede wszystkim są to wspomnienia i relacje bezpośrednich świadków tamtych dramatycznych wydarzeń, żołnierzy Wehrmachtu i Armii Czerwonej, jeńców wojennych i robotników przymusowych różnych narodowości, ludności cywilnej, członków Volkssturmu, personelu medycznego, osób duchownych, Polaków przybyłych już po zakończeniu walk i wielu innych ludzi.

Uzupełnieniem poruszanych tematów jest 150 fotografii, planów, dokumentów i rysunków. Są to w większości zupełnie nieznane i nigdzie wcześniej niepublikowane materiały archiwalne, które rzucają nowe światło na wiele spraw, uważanych dotąd za całkowicie wyjaśnione. Dla bardziej zainteresowanych doskonałym źródłem informacji będzie obszerna bibliografia, która zawiera ponad 170 pozycji polskich, niemieckich oraz rosyjskichOferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania