książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria fortyfikacje i podziemia
Okres historyczny przekrojowe
Fortyfikacja stała

Nakład wyczerpany!

Fortyfikacja stała

Kleczke K., Wyszyński W. Napoleon V
Rok wydania: 2012
ISBN: 978-83-61324-42-3

Oprawa: twarda
Ilość stron: 316
Wymiary: 170 x 240

Dostępność: Niedostępna

71.40 zł


Reprint książki z 1937 roku. Autorami pracy jest dwóch majorów Wojska Polskiego - Karol Kleczke i Władysław Wyszyński. Opisują oni zasady sztuki fortyfikacyjnej zarówno w ujęciu historycznym, jak i w sobie współczesnym. Przedstawienie tła historycznego ma jedynie posłużyć wyjaśnieniu pewnych zjawisk. Autorzy natomiast chcieli zobrazować przede wszystkim ówczesny stan i zadania fortyfikacji stałej.
W pierwszej części publikacji zamieszczono informacje ogólne: podano zasady rozbudowy fortyfikacji i ich wykorzystanie w różnych konfliktach zbrojnych, omówiono najbardziej znane zespoły fortyfikacyjne, przedstawiono historię walk o fortyfikacje, a także opisano fortyfikacje w Polsce przedrozbiorowej.
Część druga zawiera szczegółowe informacje dotyczące fortyfikacji stałych. Omawia materiały stosowane przy ich budowie, budynki i pomieszczenia, które wchodzą w skład takiego obiektu, sposoby wzmacniania i modernizacji obiektów wybudowanych zarówno przez 1885 roku, jak i po nim. Wiele miejsca poświęcono tutaj też roli fortyfikacji stałej w I wojnie światowej. Opisano również wpływ doświadczeń wojennych na technikę budowy obiektów fortyfikacyjnych i nowe idee, które pojawiły się w tej dziedzinie po 1918 roku.
Ostatnie dwie części poświęcone są fortyfikacjom na terenach specjalnych - na wybrzeżu i na obszarach górskich.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania