książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria ludzie, czasy, obyczaje
Okres historyczny wiek XVI - XVIII
Gdy Europa mówiła po francusku

Gdy Europa mówiła po francusku

Fumaroli M. Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
Rok wydania: 2017
ISBN: 978–83–64178–37–5

Oprawa: twarda
Ilość stron: 688
Wymiary: 170 x 240

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

84.00 zł


Pierwsze polskie wydanie publikacji wybitnego francuskiego historyka i eseisty Marca Fumarolego pt. Quand L'Europe parlait francais (Wydawnictwo Fallois).

Monografia ta stanowi jedno z najciekawszych opracowań dotyczących Europy epoki Oświecenia, na tle której ukazane zostały również rządy polskiego władcy - Stanisława Augusta. Publikacja poświęcona jest historii kultury i cywilizacji oświecenia oraz dominacji języka francuskiego w Europie.

Gdy Europa mówiła po francusku to gorąca pochwała języka i kultury francuskiej epoki Oświecenia. [...] to podróż po mówiącej po francusku Europie, której różnorodny i barwny obraz Fumaroli kreśli z erudycją, a zarazem swobodą godną największych mistrzów wieku XVIII - epoki, kiedy lekkość pióra była niemniej ważna od głębi myśli.

[...] Z lekkością możliwą tylko przy ogromnej wiedzy, swobodnie wędruje przez kraje i tematy odległe od siebie tak jak Petersburg od Paryża, Wiedeń od Sztokholmu, a walka o tron Stuartów od sporów o teatr włoski we Francji. Bo też, choć każdy rozdział ma swego bohatera lub bohaterów, jednak wokół nich autor snuje opowieść o świecie, który ich otaczał, w którym działali, a często który także współtworzyli. Poznajemy fakty z ich życia, czasem pikantne lub sensacyjne, czasem wzruszające, a zawsze ciekawe, obok tego ich poglądy, ich sposób patrzenia na świat. Wędrujemy razem z nimi przez stolice europejskie, choć osią i centrum tych wędrówek jest zawsze Paryż. Poznajemy nie tylko indywidualne losy, ale także świat dworu, salonów, teatr wojny, po trosze świat polityki i dyplomacji, a także teatr, literaturę, architekturę i filozofię epoki, i wiele innych aspektów życia i przedmiotów zainteresowania osiemnastowiecznej elity.

Ze wstępu Anny Grześkowiak-KrwawiczOferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania