książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Germanofil

HIT

Germanofil

Władysław Studnicki - Polak, który chciał sojuszu z III Rzeszą Zychowicz P. Rebis
Rok wydania: 2020
ISBN: 978-83-8188-103-6

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 646
Wymiary: 150 x 220

Dostępność: Na półce

44.00 zł


Władysław Studnicki był politycznym prorokiem. W najdrobniejszych szczegółach przewidział klęskę 1939 roku w wojnie z Niemcami, sowiecki cios w plecy i zdradę aliantów. Bezskutecznie apelował do ministra Becka o przyjęcie oferty III Rzeszy i wspólny marsz przeciwko Związkowi Sowieckiemu. Podczas II wojny światowej żądał od Hitlera, by porzucił zbrodniczą politykę okupacyjną w Polsce. Wielokrotnie interweniował na rzecz aresztowanych rodaków. Gotowy był nawet stanąć na czele kolaboracyjnego rządu, by ratować naród przed terrorem. Niemcy uwięzili go na Pawiaku.

Czołowy polski germanofil, jak sam się nazywał, był krytykiem AK. Sprzeciwiał się zamachom, sabotażom i akcji Burza, gdyż działania te kosztowały Polaków mnóstwo krwi, a korzystali na nich wyłącznie Sowieci. Powstanie warszawskie uważał za koszmarny błąd i narodowe nieszczęście. Dla komunistów Studnicki był wrogiem ludu i faszystą. Skazali go na zapomnienie.

Piotr Zychowicz przywraca należne mu miejsce w historii. Germanofil przedstawia dramat i niejednoznaczne losy tej postaci. To najbardziej niepoprawna politycznie polska biografia z okresu II wojny światowej.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania