książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria ofiary wojny
Okres historyczny II Wojna Światowa
Głosy Pamięci 13. Załoga SS w KL Auschwitz

Głosy Pamięci 13. Załoga SS w KL Auschwitz

Setkiewicz P. Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
Rok wydania: 2017
ISBN: 978-83-7704-256-4

Oprawa: miękka
Ilość stron: 237
Wymiary: 175 x 250

Dostępność: Na półce

18.99 zł


„Głosy Pamięci 13. Załoga SS w KL Auschwitz” autorstwa Piotra Setkiewicza przedstawiają codzienne życie esesmanów w różnych aspektach socjologicznych: począwszy od ich obowiązków służbowych, poprzez rodzinne, a skończywszy na zagadnieniu religijności i wykształcenia.

Poruszający jest kontrast pomiędzy charakterem pełnionej przez oficerów służby a pozorną normalnością ich prywatnego życia: Zbrodni dokonywano właściwie bez przerwy: na służbie, ale też między służbą, apelami, nocną wartą, selekcją na kolejowej rampie a wieczorną kolacją z żoną i dziećmi.

Najobszerniejszą część publikacji stanowi szczegółowy wybór źródeł (relacje, wspomnienia, zeznania). Szczególnie interesujące są dokumenty administracji obozowej, ukazujące funkcjonowanie obozu jako państwowej instytucji, w której pracownicy korzystają z różnych przywilejów oraz podlegają określonym karom za złamanie przepisów. Znajdziemy tu więc „apel załogi SS z okazji urodzin Führera”, „ostrzeżenie esesmanów o skutkach nieprzestrzegania tajemnicy służbowej”, „zaproszenie na zawody sportowe”, „pouczenie w sprawie zachowania się esesmanów w pociągach”.

Uzupełnieniem wydania są fotografie wykonane przez załogę SS, przedstawiające między innymi oficerów z garnizonu KL Auschwitz w ośrodku wypoczynkowym SS w Międzybrodziu czy podczas ćwiczeń na strzelnicy w Rajsku.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania