książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria podróże w czasie i przestrzeni
Okres historyczny przekrojowe
Historia Malarstwa Polskiego

Historia Malarstwa Polskiego

Od gotyckiego malarstwa tablicowego do Stefana Gierowskiego. Kluszczyński R. J. WBC
Rok wydania: 2022
ISBN: 978-83-7447-512-9

Oprawa: twarda
Ilość stron: 424
Wymiary: 220 x 285

Dostępność: Na półce

137.00 zł


Ryszard Jeremi Kluszczyński, krakowianin, absolwent elitarnego V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, prawnik, ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Założyciel Wydawnictwa Kluszczyński, którego nakładem w ciągu blisko trzydziestu lat działalności ukazało się ponad sześćdziesiąt publikacji o sztuce i architekturze Polski, między innymi tak ważne pozycje, jak: Wielka encyklopedia malarstwa polskiego, Encyklopedia sztuki polskiej, Poradnik polskiego kolekcjonera czy Dwór polski i Dzieje architektury w Polsce. Wybitny znawca i kolekcjoner malarstwa okresu Młodej Polski, swą życiową pasję, jaką od lat pozostaje sztuka polska, realizuje na różnych polach.

W 2002 roku otrzymał nagrodę Fundacji Kultury Polskiej w uznaniu osiągnięć w zakresie sztuki edytorskiej. Był inicjatorem i fundatorem powstałego w Krakowie pomnika Leona Wyczółkowskiego projektu prof. Karola Badyny z krakowskiej ASP. W ostatnich latach nakładem wydawnictwa WBC ukazały się między innymi następujące pozycje jego autorstwa: Od Malczewskiego do Wyspiańskiego – Malarze Młodej Polski, Od Chełmońskiego do Kantora – Mistrzowie malarstwa polskiego, Sztuka Młodej Polski oraz monografie poświęcone twórczości Jacka Malczewskiego i Leona Wyczółkowskiego.

Oddawana do rąk Czytelników Historia malarstwa polskiego jest zwięzłym kompendium wiedzy przeznaczonym dla wszystkich miłośników polskiej sztuki. Napisana przystępnym językiem, przybliża najpiękniejsze i najbardziej wartościowe obrazy w historii naszego malarstwa pochodzące ze zbiorów prywatnych, muzeów, jak też kościołów i klasztorów.

Ponad 700 wysokiej jakości reprodukcji pozwoli Czytelnikowi docenić urodę i kunszt dzieł pochodzących z różnych epok, od gotyckiego malarstwa tablicowego po obrazy współczesne, w tym płótna pędzla Stefana Gierowskiego.

Tekst prowadzący Czytelnika przez dzieje rodzimego malarstwa poprzedzony został obszernym wywiadem z autorem. Dzieli się on w nim swoim trzydziestoletnim kolekcjonerskim doświadczeniem i udziela rad początkującym i zaawansowanym pasjonatom malarstwa oraz inwestorom, którzy pragną wkroczyć w fascynujący, ale i pełen niespodzianek i zagrożeń rynek sztuki.



Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania