książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria ofiary wojny
Okres historyczny II Wojna Światowa , historia najnowsza
Holokaust, pamięć, powielacz

Holokaust, pamięć, powielacz

Olaszek J. , Grądzka-Rejak M. Instytut Pamięci Narodowej
Rok wydania: 2020
ISBN: 978-83-65424-68-6

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 282
Wymiary: 140 x 205

Dostępność: Na półce

45.50 zł


Książka Martyny Grądzkiej-Rejak i Jana Olaszka zajmuje miejsce szczególne w piśmiennictwie o Holokauście i o stosunkach polsko-żydowskich w latach okupacji, w tym zwłaszcza o postawach Polaków wobec szukających ratunku i schronienia Żydów.

Jest próbą analizy i usystematyzowania stanowisk, jakie pojawiły się w tych kwestiach w niekontrolowanych przez władze publikacjach opozycji w PRL. W polskiej literaturze naukowej jest to pozycja unikatowa z uwagi zarówno na skalę podjętej analizy, jak i na dążenie do objęcia nią głównych zagadnień, jakie dyskusja nad Holokaustem - w kontekście stosunków polsko-żydowskich - nasuwa.

(z recenzji prof. dr. hab. Henryka Szlajfera)
------------------
Nie mam wątpliwości, że mamy do czynienia z ważną publikacją, która uzupełnia istniejącą w historiografii lukę. Opisana w niej tematyka nie była do tej pory należycie i całościowo zbadana. Autorzy książki słusznie piszą, że przyjrzenie się temu zagadnieniu może zarówno wnieść istotną wiedzę o polskich debatach na temat Zagłady Żydów, jak i pozwolić w inny sposób opowiedzieć o historii opozycji demokratycznej w PRL.

(z recenzji dr hab. Bożeny Szaynok)Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania