książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Igrzyska władzy ludowej

Igrzyska władzy ludowej

Polityczne aspekty polskich przygotowań do Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 r. Pasko A. Wyd. Uniwersytetu w Białymstoku
Rok wydania: 2021
Seria: .biała biblioteka
ISBN: 978-83-7431-723-8

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 226
Wymiary: 165 x 235
Tom: 4

Dostępność: Na półce

36.50 zł


Artur Pasko nie dubluje wcześniejszych ustaleń. Jego badania, po pierwsze znacząco wzbogacają ustalenia poprzedników (np. w zakresie kontroli nad reprezentantami Polski już przebywającymi na igrzyskach), po drugie wprowadzają do obiegu nowe dane i ustalenia dotyczące samych przygotowań do zawodów oraz wpływu partii komunistycznej na całokształt spraw organizacyjnych związanych z wyjazdem reprezentacji do Monachium w 1972 r. (…) Pragnę podkreślić, że Artur Pasko przygotował z dużą znajomością rzeczy pracę pionierską, wypełniającą lukę w krajowej historiografii.

Z recenzji prof. dr. hab. Tadeusza Wolszy (IH PAN, UKW)

Autor podjął temat, który dotąd funkcjonował jedynie w dyskursie publicystycznym i nie doczekał się gruntownej analizy naukowej. (…) Szeroka jest paleta podejmowanych zagadnień, obejmująca m.in. problematykę propagandy, zakulisowych rozmów na temat Radia Wolna Europa, przygotowań medialnych w Polsce (…), selekcję uczestników igrzysk oraz ich operacyjne zabezpieczenie ze strony służb specjalnych PRL, a ponadto prezentację programu kulturalnego przygotowanego przez władze oraz znaczenia, jakie mu przypisywano. Niezwykle interesujące są Aneksy, dołączone do monografii. (…) Temat przedstawiony został w wyczerpujący, a jednocześnie interesujący sposób. Ponadto Autor nie unikał dokonywania głębszych analiz, doszukiwał się przyczyn i ewentualnych skutków poszczególnych działań.

Z recenzji dr. hab. Dariusza Wojtaszyna, prof. UWrOferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania