książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria polityka i ideologia
Okres historyczny historia najnowsza
Instytucja prezydenta w państwach Grupy Wyszehradzkiej

Instytucja prezydenta w państwach Grupy Wyszehradzkiej

Pytlik B. Elipsa
Rok wydania: 2021
ISBN: 978-83-8017-423-8

Oprawa: miękka
Ilość stron: 286
Wymiary: 170 x 240

Dostępność: Na półce

43.70 zł


Instytucja prezydenta w państwach Europy Środkowej nabrała na znaczeniu, a co za tym idzie także na zainteresowaniu, z racji przeobrażeń ustrojowych, które przeprowadzane były w państwach naszej części Europy po 1989 r.

Autor przedstawia aktualne ujęcie instytucji prezydenta w państwach Grupy Wyszehradzkiej. Swoją uwagę koncentruje na rekonstrukcji wydarzeń, procesów czy zjawisk zachodzących do chwili obecnej w zakresie regulacji prawnych, jak i tych mających miejsce w praktyce ustrojowej. Autor analizuje węzłowe elementy związane z instytucją prezydenta, tj. genezę instytucji w prawie państwowym, kwestie wyboru, relacje z naczelnymi organami władzy państwowej (parlament, rząd, władza sądownicza), kwestie odpowiedzialności politycznej (a w zasadzie konstytucyjnej głowy państwa).

W monografii mamy do czynienia z uporządkowaniem, pogłębieniem dotychczasowej wiedzy z zakresu najnowszej historii politycznej i ustrojowej instytucji prezydenta w czterech państwach Europy Środkowej. Autor umiejętnie dokonał wnikliwej analizy politologicznej węzłowych zagadnień konstytucyjnych, często posiłkując się oryginalnymi aktami prawnymi. Wykorzystana literatura przedmiotu świadczy o świetnym zorientowaniu się w aktualnym stanie badań i aktualnych trendach w środkowoeuropejskim konstytucjonalizmie.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania