książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Jednostka 731

HIT

Jednostka 731

Okrutne eksperymenty w japońskich laboratoriach wojskowych. Relacje świadków Gold H. Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego
I (dodruk)
Rok wydania: 2015
Seria: MUNDUS
ISBN: 978-83-233-3893-2

Oprawa: miękka
Ilość stron: 254
Wymiary: 135 x 205

Dostępność: Na półce

42.00 zł


Wojna toczy się nie tylko na froncie. Równie ważne wydarzenia mogą mieć miejsce na zapleczu, daleko od sił wroga. Miejscem takim była niewątpliwie niewielka wioska nieopodal Harbinu w Mandżurii, gdzie znajdował się pewien ośrodek badawczy. Jednostka 731 - to kryptonim tajnej organizacji wojskowej, która zajmować się miała badaniami nad prowadzeniem wojny biologicznej. Rozważania na temat tej jednostki a także jej działalności, Hal Gold opisuje na kartkach niniejszej książki.

Praca została podzielona na dwie zasadnicze części. W pierwszej czytelnik pozna dzieje Jednostki, od momentu jej powstania, aż do jej rozwiązania po klęsce Japonii w II wojnie światowej. W skład tego fragmentu pracy wchodzą rozważania na temat głównych założeń wojny biologicznej, organizacji i struktury Jednostki 731, a w końcu opisy eksperymentów dokonywanych na więźniach. Druga część pracy, to zbiór świadectw, zebranych od osób, związanych z działalnością Jednostki 731 - dwadzieścia cztery relacje naocznych świadków wydarzeń.

Człowiek związany z Jednostką 731 po latach stwierdził, że" „Ludzie, którzy wielokrotnie robią coś złego, nie zapamiętują tych czynności. Nie ma się poczucia, że robi się coś złego”. To zdanie, ten fragment książki podkreśla, że tekst Hala Golda nie jest najłatwiejszy w lekturze - stanowi jednak ważne świadectwo o tym wciąż mało znanym epizodzie z czasów wojny japońsko-chińskiej.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania