książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria machiny wojenne
Okres historyczny II Wojna Światowa , historia najnowsza
Kamp-Rogowo. Zapomniane lotniska

Kamp-Rogowo. Zapomniane lotniska

Nowicki J. nakładem autora
Rok wydania: 2016
ISBN: 978-83-935047-0-1

Oprawa: miękka
Ilość stron: 162
Wymiary: 145 x 210

Dostępność: Na półce

32.50 zł


Publikacja „Kamp-Rogowo", zapomniane lotniska jest pierwszą próbą przybliżenia faktów z historii powstania i działalności niemieckiego garnizonu Kamp w okresie od 1935 do 1945 roku oraz powojennych lat Rogowa.
Historia Rogowa ściśle wiąże się ze stacjonowaniem na tym terenie wojsk niemieckich, radzieckich i żołnierzy Wojska Polskiego. Przez dziesięć lat, od 1935 do 1945 roku, w dzisiejszym Rogowie stacjonowały niemieckie oddziały Luftwaffe i Wehrmachtu. Po przejściu frontu, w okresie od 20 marca do 10 kwietnia 1945 roku, rozlokowano tu pododdziały 1 Armii Wojska Polskiego. A od połowy kwietnia obiekty militarne zostały zajęte przez pododdziały Armii Radzieckiej, które z krótkimi przerwami stacjonowały tu do połowy 1949 roku. Od czerwca 1949 roku datuje się zaistnienie miejscowości Rogowo pod administracją władz polskich. Miejscowość na 50 lat stała się „zielonym garnizonem”, w którym stacjonowały jednostki Wojska Polskiego. Dopiero 31 grudnia 1998 roku, po rozwiązaniu ostatniej stacjonującej tu jednostki – 2 Zachodniopomorskiego Pułku Przeciwlotniczego, Rogowo stało się otwartą miejscowością.

Monografia lotniczej bazy morskiej i lotniska lądowego Kamp jest oparta na źródłach archiwalnych, dostępnej literaturze tematu, wywiadach i badaniach własnych przeprowadzonych na terenie Rogowa. Wykorzystano także relacje i fotografie osób przebywających w omawianym okresie na terenie garnizonu Kamp oraz materiały i zdjęcia regionalistów z Gryfic i Mrzeżyna.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania