książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria biografie i wspomnienia
Okres historyczny przekrojowe
Kapelan NURTA ks. Kpt. Zygmunt Głowacki Jaskólski 1907-1996

Kapelan NURTA ks. Kpt. Zygmunt Głowacki Jaskólski 1907-1996

Baran-Barański M. Agencja Wydawniczo-Poligraficzna PiS
Rok wydania: 2021
ISBN: 978-83-937160-0-5

Oprawa: twarda
Ilość stron: 111
Wymiary: 165 x 235

Dostępność: Na półce

35.00 zł


Książka Pana Mariusza Baran-Barańskiego odkrywa kolejną tajemnicę życia polskich żołnierzy zgrupowanych w oddziałach partyzanckich Armii Krajowej działających w Górach Świętokrzyskich. Większości z nas partyzanci kojarzą się z nocnymi marszami, wysadzaniem mostów czy pociągów, walkami z niemieckimi żołnierzami. Tymczasem należy pamiętać, że to były rzeczy, które nie działy się codziennie. Zwykłe życie polskich partyzantów to zdobywanie jedzenia, leczenie kontuzji, czyszczenie i naprawa broni. Przy oddziałach funkcjonowały różnorakie służby pomocnicze, od kwatermistrzostwa, po służbę medyczną. Jedną z ważnych osób funkcjonujących w oddziale "Ponurego" a potem "Nurta" był kapelan. Należy pamiętać, że kapelan to nie tylko ksiądz ale i psycholog i często powiernik wielu żołnierskich tajemnic.

Kim byli kapelani? Znamy ich stopnie wojskowe, pseudonimy, często prawdziwe nazwiska. Wielu z nich zostało też sfotografowanych. Ale kim byli naprawdę? Jakie były ich powojenne losy?

Na te i inne pytania stara się odpowiedzieć autor niniejszej książki. Jak sam wspomina, zaczęło się od chęci napisania krótkiego tekstu do mediów społecznościowych. Tekst ostatecznie zamknął się stustronicową książką, "dosmaczoną" sporą ilością fotografii, których autorem był Feliks Konderko "Jerzy". Pan Mariusz Baran-Barański jest depozytariuszem negatywów tysięcy fotografii wykonanych przez "Jerzego" i od sylwetki ks. "Jaskólskiego" z tych fotografii książka się zaczęła.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania