książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kapitan Jan Bukowski 1915-1947(?)

Kapitan Jan Bukowski 1915-1947(?)

Biografia żołnierska z burzliwą historią XX wieku w tle Solecki M. Neriton
Rok wydania: 2022
ISBN: 978-83-67245-14-2

Oprawa: miękka
Ilość stron: 390
Wymiary: 165 x 240

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

37.60 zł


Książka przedstawia losy kapitana Jana Bukowskiego, absolwenta Szkoły Podchorążych Artylerii w Toruniu, żołnierza 5 pac, dowódcy baterii haubic w kampanii wrześniowej, uczestnika francuskiego ruchu oporu, oficera transportującego z Gibraltaru do Wielkiej Brytanii dokumenty znalezione w Liberatorze, w którym zginął gen. Sikorski, wreszcie adiutanta 14 pal 4 DP 1 KP. W publikacji zawarto m.in. rozdział o wyjątkowej organizacji sabotażowo-dywersyjnej Nurmi, w której Jan Bukowski był komendantem sekcji, oraz szczegółowy opis działalności siatki wywiadowczo-przerzutowej, do której przyłączył się bohater książki, chcąc w 1947 r. sprowadzić z Polski na Wyspy swoich bliskich.

Autor w książce odtwarza zapewne po raz pierwszy tak dokładnie historię porwania Tadeusza Bejta, młodego uczestnika siatki przerzutowej, porwanego tak jak i kpt. Bukowski w 1947 r. w Berlinie przez komunistycznego agenta Gerharda Bielke Andersena.

Imponujący jest wykorzystany w książce materiał źródłowy, w tym ikonograficzny. Czytelnik pozna szerokie grono osób związanych z kpt. Bukowskim a także jak wyglądał on sam na różnych etapach swojego życia. Biografia powstała w oparciu o archiwa rodzinne szeroką kwerendę w zasobach archiwów państwowych polskich, brytyjskich, francuskich, niemieckich, litewskich, łotewskich, estońskich, rosyjskich i amerykańskich.



Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania